Celem spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jest zapewnienie ludziom równego i nieskrępowanego, wolnego od lichwy dostępu do usług finansowych. Tak było w czasach rozbiorów, gdy rodziła się polska spółdzielczość finansowa, tak jest i dziś.

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe od początku swojej działalności akcentują fakt, że jako instytucje zrodzone na polskim kapitale, nawiązujące do tradycji przedwojennej spółdzielczości finansowej, angażują się w krzewienie rodzimych wartości. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe czerpią inspirację z działalności Kas Stefczyka – instytucji finansowych zakładanych już pod koniec XIX wieku przez wybitnego działacza spółdzielczości, społecznika, doktora filozofii – Franciszka Stefczyka.

Jako wieloletni dyrektor szkoły w Czernichowie z najbliższej odległości przyglądał się postępującej biedzie spowodowanej również przez lichwę. Zakładane przez niego spółdzielcze kasy miały na celu zapewnienie niezamożnym ludziom godziwego życia. Działał na rzecz rozwoju wiedzy ekonomicznej wśród rodaków, ale też kształtowania wartości moralnych w zniewolonym wówczas społeczeństwie.

Więcej niż tylko finanse

Kasy Stefczyka finansowały Legiony Polskie, a w 1916 r. dzięki ich staraniom został opublikowany pierwszy „Geograficzno-statystyczny Atlas Polski” prof. Eugeniusza Romera. Materiał obejmował całość ziem Rzeczypospolitej sprzed rozbiorów z 1772 r. i zawierał ważne dane demograficzne oraz ekonomiczne, co miało znaczenie dla przyszłych pertraktacji pokojowych w sprawie granic odrodzonej po zaborach Polski.

Kasy Stefczyka odegrały również dużą rolę w budowie sektora usług i drobnej przedsiębiorczości. O konieczności istnienia tego typu instytucji świadczą liczby: przed drugą wojna światową do Kas Stefczyka należało ponad 1,5 mln Polaków. Zlikwidowały je rządy komunistyczne, a odrodzeniu spółdzielczości finansowej sprzyjał dopiero klimat zmian ustrojowych po 1989 roku.

Propagowanie polskich wartości

Obecnie na polskim rynku usług finansowych działa ponad 50 różnych SKOK-ów. Każdy z nich funkcjonuje odrębnie, ale wszystkie wyróżnia troska o społeczność, którą zrzeszają. Największą spółdzielczą kasą w Polsce jest Kasa Stefczyka. Od ponad dwudziestu lat swojej działalności – nawiązując do idei swego patrona – angażuje się w inicjatywy o charakterze patriotycznym.

Spółdzielcze kasy to nie tylko instytucje finansowe. To zrzeszenia ludzi, tworzące społeczności chętne do współpracy i pomocy – ludzi osadzonych oraz funkcjonujących w codziennych realiach, więc uczestniczących w procesach ekonomii oraz gospodarki, ale i korzystających z pozamaterialnych dobrodziejstw kultury czy sztuki. Nic dziwnego, że spółdzielcze kasy wspierają inicjatywy niosące ze sobą ważne przesłanie. Są mecenasem kultury i sztuki, wspierają te inicjatywy, które są najbliższe sercom Polaków.

Mikołaj Baranowski

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply