Obchody 100 rocznicy urodzin Bandery

Dnia 1 stycznia 2009 roku w szeregu miast zachodniej Ukrainy odbędą się, organizowane przez władze lokalne, uroczyste obchody setnej rocznicy urodzin lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (rewolucyjnej) Stepana Bandery.

Centralnym punktem obchodów w obwodzie iwano-frankowskim będzie odsłonięcie wartego 7 milionów hrywien kompleksu pamiątkowego oraz pomnika Stepana Bandery w stolicy obwodu. Mer miasta Iwano-Frankowsk, Wiktor Anuszkewyczus, ma nadzieje, że “to wydarzenie stanie się pamiątką w życiu każdego świadomego Ukraińca, a jego naoczni świadkowie opowiedzą o odsłonięciu pomnika Bandery z okazji 100-lecia jego urodzin swoim dzieciom i wnukom“. Mer spodziewa się, że weźmie w nim udział ponad 10 tysięcy ludzi, liczy także na przyjazd prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki.

Lwów uczci rocznice urodzin Bandery ustawieniem w różnych miejscach miasta 20 city-lightów z portretem Bandery na czerwono-czarnym tle oraz napisem “100 lat od dnia narodzenia Flagi narodu ukraińskiego w walce wyzwoleńczej XX wieku”. Ich autor, Jurij Olchowych, nawiązuje tym napisem do faktu, iż nazwisko Bandera w języku hiszpańskim oznacza “flagę”.

Jednocześnie, rada miasta Lwowa wydzieli 500 tysięcy hrywien na dokończenie budowy pomnika Bandery w tym mieście. Jego pierwsza część, 7-metrowa figura lidera OUN (rewolucyjnego) została odsłonięta 13 października 2007 r. Druga część, 30-metrowy łuk triumfalny na czterech kolumnach zostanie ustawiony za pomnikiem. Każda z czterech podpór ma symbolizować część historii Ukrainy: okres książęcy, okres kozactwa, okres Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej oraz okres współczesny.

W Tarnopolu pomnik Bandery odsłonięto 26 grudnia br. i jest to już 8 jego pomnik na ziemi tarnopolskiej. Obecny podczas tej uroczystości wnuk lidera OUN, Stefan Bandera-młodszy zwrócił się obecnych: “W imieniu rodziny Banderów dziękuje za pamięć o dziadku. Historycznie tak składa się, że patrioci Ukrainy nazywają siebie “banderowcami”, dlatego uważam, że wszyscy stanowimy jedną wielką rodziną, która kocha Ukrainę i jej naród“. Rok 2009 na tarnopolszczyźnie ogłoszono Rokiem Bandery.

30 grudnia podczas uroczystej akademii z okazji 100-lecia urodzin Bandery, w której udział wzięli przedstawiciele władz Tarnopola, odczytano list od prezydenta Wiktora Juszczenki, w którym czytamy m.in.: “Dzisiaj wyrażamy szacunek jednemu z liderów ukraińskiego ruchu wyzwoleńczego, który w czas śmiertelnej walki przeistoczył w stal ducha naszego narodu. W jego osobie wyrażamy szacunek wszystkim pokoleniom mężnych synów i córek naszego narodu, którzy na przekór świadomej niemożności, ale z wieczną nadzieją walczyli o wolność Ukrainy. Naszym dzisiejszym obowiązkiem jest uczynienie wszystkiego, żeby prawda o jego ofiarnej drodze stała się znana wszystkim Ukraińcom, żebyśmy nareszcie rozwiali chmurę obłudy i braku informacji, jaka ogarnia postać Stepana Bandery“.

Uroczystości związane z setną rocznicą urodzin Bandery odbędą się jednocześnie w wielu innych miejscowościach zachodniej Ukrainy, m.in. Łucku, Stryju, Drohobyczu, Samborze, czy Uhrynowie Starym, rodzinnej wsi Bandery.

Swoje obchody organizować będą także w całym kraju przedstawiciele partii politycznych i organizacji o profilu nacjonalistycznym. Przykładowo, członkowie lwowskiego oddziału partii “Swoboda” 31 grudnia wespną się na na Howerlę, najwyższą górę Ukrainy, gdzie oczekiwać będą nadejścia 100 rocznicy urodzin Bandery oraz nowego roku. Cele tego wydarzenia tak wyjaśnia jej organizator Andrij Chomicki: “Ta akcja przebiega w ramach świętowania przez naszą partię dnia narodzenia bohatera narodu ukraińskiego Stepana Bandery. Góra Howerla jest najwyższym szczytem Ukrainy, co symbolizuje wielkość narodu, prowidnyk Stefan Bandera w ciągu całego swojego życia dążył do poszerzenia siły, sławy i przestrzeni narodu ukraińskiego, jego życie jest przykładem bezkompromisowej rewolucyjnej walki o ukraińską Ukrainę. Dzisiaj walka jest kontynuowana. W nowym tysiącleciu prowidnyk Oleh Tiahnybok [lider “Swobody” – Kresy.pl] prowadzi Ukraińców do natarcia, dla utrwalenia narodowej i socjalnej sprawiedliwości w naszym państwie. Oprócz tego, ta akcja ma jeszcze charakter szkoleniowy, młodzi członkowie lwowskiej organizacji “Swoboda” poczują na własnej skórze surowe zimowe warunki ukraińskich Karpat i jak 50 lat temu żołnierze UPA, przenocują pod przenikliwym wiatrem i srogim mrozem w namiotach, pod niebem“.

Stepan Bandera ponosi polityczną odpowiedzialność za eksterminację setek tysięcy Polaków, Żydów, Ukraińców, Czechów, Niemców i Ormian.

tr/Zaxid/ZIK/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply