Brytyjskie przedsiębiorstwo Thales UK proponuje polskim firmom zbrojeniowym udział w pracach nad uzbrojoną wersją bezzałogowca Watchkeeper. Polska miałaby otrzymać wyłączność na opracowanie i wdrożenie rozwiązań kryptologicznych.

Bezzałogowy statek latający Watchkeeper jest oferowany Siłom Zbrojnym RP jako taktyczny bezzałogowiec średniego zasięgu, przy czym przedstawiciele przedsiębiorstwa Thales UK, które jest ich producentem, od początku wspominali, że w przypadku ewentualnego zwycięstwa istnieje możliwości jego polonizacji.

Przedstawiciele brytyjskiego rządu zwrócili się niedawno do polskiego MON z propozycją dostarczenia naszej armii różnego rodzaju wyposażenia oraz zapewnienia wsparcia szkoleniowego i logistycznego. Dotyczy to także dołączenia polskiego przemysłu do prac związanych z uzbrojeniem Watchkeepera w bomby FFLMM. Thales UK poszukuje partnerów zainteresowanych integracją tego uzbrojenia z Watchkeeperem, a następnie jego certyfikacją. Ma on przenosić 4 FFLMM na 2 belkach uzbrojeniowych pod skrzydłami.

Polska dzięki wyłączności na opracowanie i wdrożenie rozwiązań kryptologicznych Watchkeepera, mogłaby je testować, modernizować i dostosowywać do nowego wyposażenia. Finansowaniem projektu uzbrojenia bezzałogowca miałaby zając się Polska, jednak rząd w Londynie deklaruje udzielenie pożyczki na zakup kompletnego statku.

Potencjalnymi partnerami są Polska Grupa Zbrojeniowa, Instytut Lotnictwa, Grupa WB, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 i Mesko. Ponadto, Thales podpisał porozumienie z Politechniką Warszawską, które dotyczy współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej, związanej m. in. z technologiami radarowymi, technologiami napędów czy symulacją lotów bsl. Centrum szkolenia operatorów Watchkeeperów zakupionych przez Wojsko Polskie miałoby się mieścić na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Brytyjczycy nie są obecnie zainteresowani uzbrojoną wersją Watchkeepera, gdyż dysponują bojowymi dronami Reaper. Jednak pod wpływem polskich doświadczeń mogliby rozważyć wdrożenie takiego rozwiązania.

Fot. thinkdefence.co.uk

Fot. wikimedia.org

altair.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply