Według oficjalnych danych ukraińskiej Państwowej Służby Kontroli Eksportu, pomimo konfliktu na wschodzie Ukraina sprzedała za granicę 23 czołgi T-72, 28 nowoczesnych transporterów opancerzonych, 8 śmigłowców, 6 samolotów bojowych, poduszkowiec desantowy Bizon, 18 wyrzutni rakiet i ponad 27 tys. sztuk broni palnej.

Według raportu 11 czołgów T-72 trafiło do Etiopii, pozostałe do Nigerii. 15 transporterów opancerzonych BTR-3E1 uzbrojonych w moduł bojowy Szturmn-1 oraz dwa BTR-3M2 z moździerzami kal. 120 mm sprzedano Tajlandii. 10 BTR-4EN wysłano do Nigerii, a jeden BTR-4 do USA. Nigerii sprzedano również sześć haubic D-30 kal. 122 mm.

Chorwacja kupiła pięć samolotów MiG-21, a Czad myśliwiec MiG-29. Z kolei 6 śmigłowców Mi-8 sprzedano Białorusi, a dwa Mi-24V Nigerii. Poduszkowiec desantowy Bizon wysłano do Chin. 18 wyrzutni pocisków rakietowych sprzedano Algierii, przy czym nie sprecyzowano, o jaki typ pocisków chodzi.

Do końca ubiegłego roku Ukraina sprzedała za granicę ponad 27 tys. sztuk broni palnej. Najwięcej strzelb i karabinów trafiło do USA i Kanady, odpowiednio 10,166 i 10,400 sztuk. Kolejne 5 tys. sprzedano Czechom, 3 tys. Ugandzie, a 100 Gruzji. Z kolei Sudan zakupił 830 lekkich i 62 ciężkie karabiny maszynowe. Niemcom sprzedano 10 wyzwalaczy do ręcznych systemów obrony powietrznej, zaś jedna ręczna wyrzutnia ppk trafiła na Białoruś.

Według wcześniejszych deklaracji władz Ukrainy, po wybuchu konfliktu w Donbasie eksport uzbrojenia miał zostać całkowicie wstrzymany. Jednak mimo tego, jak informuje agencja Unian, sprzedaż broni za granicę nigdy całkowicie nie wygasła.

Pod koniec 2014 roku była premier Julia Tymoszenko oświadczyła ukraińskim służbom bezpieczeństwa, że już w trakcie konfliktu w Donbasie wyeksportowano niemal 36 tys. karabinków szturmowych AKM, 1200 granatników i niemal 5 tys. pocisków rakietowych dla samolotów, jak również 60 pocisków przeciwpancernych Fagot, 10 transporterów opancerzonych, 23 drony, 10 tys. hełmów i dwa śmigłowce Mi-8.

Według szwedzkiego instytutu SIPRI, w ubiegłym roku Ukraina sprzedała broń wartości 664 mln dolarów, zaś od momentu ogłoszenia niepodległości, na sprzedaży broni zarobiła niema 10,5 mld dolarów.

Na początku tego roku państwowe przedsiębiorstwo zbrojeniowe Ukroboronprom oświadczyło, że pomimo trudnej sytuacji gospodarczej i trwającego konfliktu na wschodzie, Ukraina powinna utrzymać status wiodącego eksportera broni. Spotkało się to z poparciem rządu. W maju prezydent Petro Poroszenko ogłosił, że w najbliższej przyszłości Ukraina stanie się jednym z pięciu największych eksporterów broni na świecie.

Przeczytaj również o tym, jak pomimo trwającego na wschodzie Ukrainy konfliktu, do Rosji praktycznie przez cały czas docierały elementy uzbrojenia produkowane przez ukraińskie firmy zbrojeniowe. Polecamy nasz artykuł: Patologiczne związki

Unian.info / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply