W ubiegły wtorek chińskie ministerstwo obrony opublikowało najnowszą Białą Księgę, poświęconą założeniom polityki obronnej kraju. Tym razem największy nacisk położony został na marynarkę wojenną, a także przeciwdziałaniu zaangażowaniu USA w Azji.

Podobnie jak wcześniej podkreślono doktrynę pokojowego rozwoju oraz aktywnej obrony. Treściwie sformułowano to w jednym ze stwierdzeń: „Chiny nie zaatakują pierwsze, ale zaatakowane na pewno będą kontratakować”.

Wśród zagrożeń przed jakimi obecnie stoją Chiny wymieniono kolejno: wzrost amerykańskiego zaangażowania w Azji, remilitaryzację Japonii oraz spory z Wietnamem i Filipinami na Morzu Południowochińskim. Stąd za konieczne uznano dalsze wzmacnianie potencjału marynarki wojennej. Jej zdolności i potencjał mają ona zostać przeorientowane z obrony wybrzeża na bardziej dalekosiężne operacje na otwartych morzach – choć w połączeniu z obroną wybrzeża. Chodzi tu m.in. o ochronę morskich szlaków komunikacyjnych oraz interesów Chin. Jako jedno z głównych zadań chińskiej armii wymieniono również „rezolutną ochronę unifikacji ojczyzny”.

Swoje możliwości mają zwiększyć także wojska artyleryjskie i rakietowe – zarówno konwencjonalne, jak i nuklearne. Zmiany mają postępować w kierunku informatyzacji, innowacyjności czy zwiększania efektywności. Wzmocniony ma zostać potencjał strategicznego odstraszania i kontrataku nuklearnego, a także zdolność precyzyjnego uderzania na długich i średnich dystansach.

Wspomniano również o zacieśnianiu współpracy z innymi flotami, zaś jako najważniejszego partnera wymieniono Stany Zjednoczone. Dzięki szerokiej współpracy zagranicznej ma powstać lepszy system rozwiązywania problemów i postępowania w sytuacjach kryzysowych, co ma przyczynić się do poprawy stabilności w regionie.

Pekinu nadal sprzeciwia się militaryzacji przestrzeni kosmicznej oraz wyścigowi zbrojeń w kosmosie. Ważny akcent położoną na rozbudowę potencjału do prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni, podkreślając jednak jedynie kontekst obronny. Dużo miejsca poświęcono również kwestii tzw. integracji cywilno-wojskowej, mającej wspierać współpracę obu sektorów na różnych polach. Zapowiedziano także dalszy wzrost transparentności Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Obecna Biała Księga jest już dziewiątą z kolei. Chiny publikują ją co dwa lata, począwszy od 1998 roku. Ich główne założenia polityczne i militarne są zasadniczo realizowane. Wiarygodność części informacji, głownie dotyczących finansów, budzi jednak rosnące wątpliwości.

Chinadaily.com.cn / konflikty.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Ciekawa,wręcz rozbrajająca chińska strategia militarna.”zaś jako najważniejszego partnera wymieniono Stany Zjednoczone”,tego który przeciwstawia się przekształcaniu atoli na Morzu Południowochińskim w chińskie lotniskowce.Kompleksowa rozbudowa chińskich możliwości obronnych szokuje i zaskakuje dotychczasowego Pana świata.Co to będzie???