Czwartkowa demonstracja przed Sejmem zgromadziła kilkaset osób. Zebrani domagali się uchwalenia ustawy o ustanowieniu dnia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa ukraińskiego na Polakach.

Według źródeł portalu Kresy.pl, obecnych było ok. 500 osób. W demonstracjiuczestniczyli przedstawiciele środowisk kresowych, a także narodowych i patriotycznych. Obecni byli także posłowie i sympatycy Kukiz’15, którzy opuścili salę sejmową po tym, jak PiS i PO w głosowaniu odrzuciły wniosek o przerwę ws. pikiety zgłoszony przez Roberta Winnickiego. Później marszałek Kuchciński odrzucił wniosek posła Kukiz’15 Marka Jakubiaka o półgodzinną przerwę.

W proteście brali udział również ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ks. Stanisław Małkowski, Ewa Siemaszko, Stanisław Srokowski, dr Wojciech Muszyński, dr Andrzej Zapałowski, Marian Piłka oraz Leszek Żebrowski i Grzegorz Braun. Do zebranych wyszedł także senator PiS, prof. Jan Żaryn, który zapowiedział, że Senat przyjmie uchwałę ws. upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej. Zebrani skandowali, domagając się przyjęcia przez parlament ustawy w tej sprawie.

Podczas swojego przemówienia ks. Isakowicz-Zaleski krytykował działania PiS i postawę polityków tej partii: przede wszystkim marszałka Marka Kuchcińskiego i wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina. Uważa, że partia Jarosława Kaczyńskiego dąży do ukrycia przed Polakami niewygodnej dla Ukraińców prawdy o zbrodniach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Z kolei posłowie Kukiz’15 i stowarzyszenia „Endecja” przypomnieli o złożonym przez nich projekcie zmiany ustawy o IPN, który ma umożliwiać ściganie „kłamstwa wołyńskiego”. Przed Sejm wyszli także pojedynczy posłowie i senatorowie PiS, których powitały gwizdy protestujących.

Przedstawiciele demonstrantów udali się do Sejmu, chcąc wręczy marszałkowi Kuchcińskiemu pismo ws. ustawy 11 lipca. Nie zostali jednak przyjęci. Ostatecznie złożono je na ręce wicemarszałka Sejmu z ramienia Kukiz’15, Stanisława Tyszki.

Po zakończeniu pikiety rozpoczął się Marsz Pamięci Ofiar Ludobójstwa, który udał się pod tablicę na Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64.

Fot. bezprzesady.com

Wszystkie powyższe fotogrtafie: Wiesław Huk / Facebook.com

RIRM / facebook.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply