Władze słowackie sfrustrowane faktem, że czerwono-biało-zielone barwy dominowały na stadionie klubu piłkarskiego z Dunajskiej Stredy – Dunaszerdahely, zakazały eksponowania węgierskiej flagi narodowej na stadionie. Miejscowi Węgrzy postanowili więc stworzyć nową flagę – regionalną. Oczywiście podkreśla ona węgierski charakter regionu.

W Dunajskiej Stredzie – Dunaszerdahely narodowi Węgrzy stanowią około 80% mieszkańców. Podobnie jest na stadionie miejscowego klubu piłkarskiego FK DAC 1904. Ruch kibicowski ma węgierski charakter i może liczyć na wsparcie rodaków oddzielonych państwową granicą. Już kilka lat temu słowacki rząd sfrustrowany tym, że na meczach FK DAC 1904 pojawiało się zbyt dużo węgierskich flag, wprowadził prawo, które zakazało używania flag innych państw na stadionach. W sposób oczywisty jest ono wymierozne w mniejszość węgierską. Wtedy właśnie po raz pierwszy pojawił się pomysł stworzenia własnej flagi Felvidék – Górnych Węgier – bo tylko w ten sposób miejscowi Madziarzy mówią o zamieszkiwanych przez siebie obszarach w obecnych granicach Słowacji.

Niedawną inicjatywę tę podjęło Węgierskie Obywatelskie Stowarzyszenie na rzecz Przetrwania (Magyar Megmaradásért Polgári Társulás ) i przygotował kilka projektów flagi. Wykorzystano bogatą węgierską historię tych terenów, z którymi mocno związane były tak ważne postaci historii narodu węgierskiego jak Imre Thököly i Franciszek Rakoczy II. Obaj książęta Siedmiogrodu używali na swoich flagach tego samego herbu, różniło się tylko tło, co znacznie ułatwiło stworzenie flagi lokalnych Węgrów. Przed oficjalnym pokazem projekty umieszczono na internecie, gdzie każdy mógł wyrazić swoją opinię. 18 kwietnia w Dunaszerdahely, na uroczystości rocznicowej upamiętniającej powojenną deportację Węgrów ze Słowacji zaprezentowano nową flagę.

Według lokalnego działacza węgierskiego Gergelya Dobaya z ruchu HVIM, stworzenie tej flagi ma wielkie symboliczne znaczenie. Jak zauważył największe problemy z tożsamością i zagrożenie wynarodowieniem spośród wszystkich utraconych węgierskich kresów zachodzi właśnie na ziemiach przejętych przez Słowację. Jak stwierdził “flaga łączy ludzi bardziej niż tysiące wybitnych przemówień. Mamy nadzieję, że flaga ta będzie widoczna w jak największej liczbie miejsc, na początku pewnie tylko na uroczystościach i na Felvideki Magyar Sziget” – festiwalu organizowanym przez miejscowych działaczy węgierskich. “Niektórzy źle zinterpretowali tą inicjatywę, twierdząc, że chcemy oderwać się od państwa, a tak naprawdę nie ma o tym mowy. Jesteśmy tak samo członkami narodu węgierskiego, tak samo jak Węgrzy żyjący we własniej ojczyźnie […] Tą flagą chcieliśmy jedynie podkreślić naszą regionalną tożsamość” – stwierdził Dobay.

alfahir.hu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply