Inicjatywa wyszła ze strony ukraińskich studentów ze Lwowa.

We Lwowie doszło do uroczystego odsłonięcia odrestaurowanej rzeźby alegorycznej „Oszczędność” na szczycie dawnego gmachu Galicyjskiej Kasy Oszczędności. Razem z grupą alegoryczną odsłonięto odnowiony złocony napis: Galicyjska Kasa Oszczędności

Rzeźba powstała pod koniec XIX w. jako zdobienie gmachu instytucji bankowej o bardzo długich korzeniach – kasa powstałą w 1844 r.. Autorem rzeźby był wybitny lwowski rzeźbiarz Leonard Marconi. Po odzyskaniu niepdodległości przez Polskę, pomimo zmiany nazyw banku na „Małopolską Kasę Oszczędności”, napis na fasadzie pozostał po bez zmian.

CZYTAJ TAKŻE:
Marmurowy Królik, czyli o książce “Lwów po polsku. Imię domu oraz inne napisy”

Po II wojnie światowej nowe władze w mieści zamalowały napis, i zaniedbało konserwację rzeźby, przez co w latach 70. XX w. ręka Oszczędności odpadła zabijając przechodnia. Wprawdzie wtedy ręka została zrekonstruowana, ale wyróżniała się kolorem od reszty rzeźby. W miejscu napisu przez jakiś czas znajdowała się reklama lwowskiej firmy cukierniczej Switocz.

Inicjatorami renowacji rzeźby “Oszczędności” byli lwowscy studenci, którzy uzbierali 2/3 kwoty potrzbnej do restauracji – 300 tys. hrywien. Brajujące 167 tys. dołożyły władze Lwowa.

Rzeźba przed renowacją:

Rzeźba i napis po renowacji:

kresy.pl / lwow.info / zik.ua

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply