Wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos (PiS) stwierdził, że ustawa będzie miała większość sejmową.

Latos powiedział w wywiadzie dla TVN24: Jestem przekonany, że w ciągu kilku najbliższych tygodni sprawa będzie zakończona. Myślę tutaj o całym procesie legislacyjnym, czyli nie tylko o pracy w podkomisji, ale dalej w Sejmie, Senacie […]. Myślę, że luty jest rzeczywiście realny do zrealizowania tego projektu, tej ustawy. […] To jest kwestia zakończenia prac w podkomisji; można to zrobić na najbliższym posiedzeniu Sejmu. […] Nie ma wątpliwości co do tego, że ustawa będzie przyjęta.

Pytany przez dziennikarza o dopuszczenie do produkcji w Polsce suszu lub żywicy, potrzebnych do wytwarzania leku, poseł PiS stwierdził, że ta kwestia będzie jeszcze rozstrzygana: Być może docelowo będzie ona uruchomiona w Polsce, natomiast na razie chcemy umożliwić sprowadzanie tych środków z zagranicy. […] Wykonajmy pierwszy krok, czyli przyjmijmy ustawę z możliwością sprowadzania suszu i żywicy z zagranicy, a następnie możemy dyskutować dalej, w jaki sposób i w jakich warunkach uruchomić produkcję tutaj.

Ustawa, której pierwotny projekt przygotował poseł Kukiz’15 Piotra Liroya-Marca z Kukiz’15 miała swoje pierwsze czytanie w październiku 2016 roku, jednak uległa ona znacznym modyfikacjom, wprowadzając rozwiązania postulowane przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt ustawy zakłada dopuszczenie do wytwarzania leków z surowca sprowadzanego z zagranicy, tak by lekarze mogli zapisywać sporządzenie produktu recepturowego w aptece. Możliwe też może być, w zależności od ustaleń komisji stworzenie kontrolowanych, nadzorowanych i standaryzowanych upraw konopii indyjskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zwolennicy legalizacji marihuany chwalą Kaczyńskiego

O dostępie do leczniczej mariuany mówiła wczoraj premier Beata Szydło. Jej zdaniem temat jest ważny, chociaż trudny i wyołujący dyskusje: Zawsze w takich sytuacjach bardziej powinno się liczyć zdanie ekspertów niż polityków. Jeżeli eksperci wskażą takie zalecenia, wówczas debata w Sejmie może się odbywać.

Jasno i jednoznacznie wypowiedziała się rzeczniczka PiS Beata Mazurek: My jako Prawo i Sprawiedliwość opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach.

kresy.pl / naszdziennik.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply