2 października, w rocznicę Unii Horodelskiej, w Warszawie odbędą się uroczyste obchody Dnia Jedności Kresowian. Portal Kresy.pl objął to wydarzenie patronatem medialnym.

W specjalnym liście organizatorzy Dnia Jedności Kresowian przypominają słowa Jacka Kolbuszewskiego: „pod słowem Kresy kryje się nie tylko nostalgia wyrzuconych ze swojej “małej ojczyzny” ludzi, świadomość utraconych wartości, ale także wiedza o znaczeniu, jakie one odgrywały w dziejach kultury polskiej”.

„Niestety, współcześnie Rzeczpospolita Obojga Narodów i jej spuścizna są wielkim nieobecnym w świadomości Polaków. Nie świętujemy rocznic wielkich unii i wspaniałych zwycięstw. Dlatego my, Kresowianie, pragniemy przypominać bogate dziedzictwo Kresów Wschodnich, miejsca, sprawy i ludzi niesłusznie zapomnianych, bez których nie sposób zrozumieć naszej historii, polskiej tożsamości narodowej, obyczajów, kultury materialnej i duchowej”– piszą organizatorzy.

W godzinach 12:00-14:00 w Parlamencie ma odbyć się debata z udziałem organizacji pozarządowych i ekspertów nt. znaczenia Kresów dla polskiej tożsamości i kultury. Z kolei o 16:00 w katedrze św. Jana na Starym Mieście zostanie odprawiona msza św. Po niej nastąpi zawiązanie Konfederacji Obywateli Kresów i ogłoszenie Marszałka Konfederacji.

W ramach Dnia Jedności Kresowian odbędzie się również Marsz Godności Rzeczpospolitej. Wyruszy on o godz. 17 z Placu Zamkowego i przejdzie na Plac Piłsudskiego, gdzie po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego odbędzie się Apel Poległych Obrońców Kresów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przy którym zostaną złożone wieńce. Następnie wszyscy uczestnicy ze wzniesionymi ku górze zapalonymi świecami wykonają „Rotę”. Uczestnicy marszu będą manifestować swoje „przywiązanie do tradycji, do wielowyznaniowej i wieloetnicznej Rzeczypospolitej, do wielkiej kultury, jaką stworzyli nasi przodkowie, do wolności i tolerancji”. Uroczystości zakończą się koncertem w wykonaniu Rodziny Pospieszalskich, Teatru Muzycznego „Od Czapy” oraz zaproszonych gości.

„Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska trafnie zauważyła, że ‘Dla wszystkich Kresowiaków „z urodzenia i z korzeni” wspólnym i najważniejszym doświadczeniem był w czasach PRL ból pamięci i milczenia. Oraz bezsilność wobec kłamstwa wpisanego w dowód osobisty „urodzony w ZSRR” i określenie „repatriant” (…) „Amputowane w czasach PRL i wciąż nieobecne w polskiej tożsamości losy Kresowiaków domagają się ważnego miejsca w naszej narodowej wspólnocie. „Wypędzeni” Polacy mają prawo do wpisania swoich doświadczeń, wartości i interesów do współczesnej świadomości Polaków, tak jak niemieccy „Wypędzeni” uczynili to we współczesnych Niemczech. Muzea Prus Wschodnich i Zachodnich są w Münster, Monachium, Lüneburgu, Ellingen, Greifswaldzie i innych niemieckich miastach. Niemcy budują Centrum Dokumentacji Wypędzeń, (…) a Kresowiacy w lutym 2010r. bezskutecznie apelowali o Muzeum Kresów Rzeczypospolitej’”– czytamy w specjalnym liście wystosowanym z tej okazji.

W skład Komitetu Organizacyjnego Dnia Jedności Kresowian wchodzą: Ewa Szakalicka (Federacja Organizacji Kresowych, koordynatorka Projektu Dzień Jedności Kresowian), Zbigniew Okorski (prezes Zarządu Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” w Warszawie), Antoni Belina-Brzozowski (prezes Zarządu Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce), Anna Żochowska (prezes Zarządu Fundacja „Sztafeta” i Teatr Muzyczny Od Czapy) oraz Krzysztof Krzywiński (prezes Zarządu Stowarzyszenie „Kresy – Pamięć i Przyszłość”).

Portal Kresy.pl jest patronem medialnym Dnia Jedności Kresowian. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie dzienkresow.pl

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply