Uczcijmy ofiary ludobójstwa na Kresach

Zapalmy “Światełko Pamięci” w oknach naszych domów w dniu 11 lipca 2011 r. o godz. 21.00. Zapalone świece i znicze niech będą wyrazem naszej pamięci o ponad 200 tysiącach Rodaków i obywatelach polskich innych narodowości zamordowanych przez OUN-UPA na Kresach II Rzeczypospolitej – apeluje na swoim blogu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

11 lipca mija 68. rocznica rozpoczęcia masowej akcji przeciwko ludności polskiej przeprowadzonej przez Ukraińską Powstańczą Armię – UPA na Wołyniu, określanej mianem rzezi wołyńskiej. Ataki dokonane 11 lipca 1943 roku były jednymi z najbardziej okrutnych i krwawych mordów, jakich dopuścili się nacjonaliści ukraińscy w latach 1942-1944.

11 lipca 1943 roku o świcie oddziały UPA otoczyły i zaatakowały 99 uśpionych wsi i osad polskich jednocześnie w trzech powiatach: kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Rzeź rozpoczęła się około godziny 3. rano atakiem na polską wieś Gurów, w której z 480. mieszkańców ocalało tylko 70 osób. Tego samego dnia 20-osobowa grupa nacjonalistów ukraińskich weszła w czasie mszy świętej do kościoła w Porycku, gdzie w ciągu trzydziestu minut zabito około stu ludzi, wśród których były dzieci, kobiety i starcy. Bandyci wymordowali wówczas wszystkich mieszkańców Porycka, czyli około dwustu osób. Inne zaatakowane osady to między innymi: Wygranka, Nowiny, Orzeszyn, Romanówka i Swojczów. W ciągu lipca 1943 roku oddziały UPA zorganizowały około 530. napadów. Pod hasłem “Śmierć Lachom” wymordowano wówczas kilkanaście tysięcy Polaków. Bardzo trudno dziś określić dokładnie liczbę osób zamordowanych podczas rzezi wołyńskiej. Jednym z powodów jest fakt, że niektóre miejscowości zostały zrównane z ziemią, a wszyscy ich mieszkańcy wymordowani. Szacuje się, że straty polskie na Wołyniu wynoszą około 60 tysięcy pomordowanych.

Istnienie na Wołyniu antypolskich grup, w skład których wchodzili Ukraińcy, odnotowywano już w 1939 roku. Ich akcje przeciwko Polakom stopniowo zaczęły się nasilać po ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, pod wpływem propagandy sowieckiej. Na jesieni 1942 roku utworzono Ukraińską Powstańczą Armię – formację zbrojną walczącą o niepodległe państwo ukraińskie. Już w pierwszych miesiącach istnienia UPA, zamieszkujący na Wołyniu Polacy mieli do czynienia z coraz częstszymi atakami ze strony ukraińskiej. Koncentracja działań antypolskich miała miejsce latem 1943 roku.

Masowe akcje nacjonalistów ukraińskich na polskie wsie i małe osady spowodowały, że na początku 1944 roku Polacy na Wołyniu zamieszkiwali już jedynie miasta. Przebywali także wokół ośrodków samoobrony, które we współpracy z oddziałami Armii Krajowej, między innymi 27. Wołyńską Dywizją Piechoty AK, próbowały organizować akcje obronne i odwetowe przeciw UPA.

Obecnie śledztwa w sprawie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej Wołynia prowadzą terenowe oddziały Instytutu Pamięci Narodowej. Dwa lata temu Sejm przyjął przez aklamację uchwałę “w sprawie tragicznego losu Polaków na Kresach wschodnich w 66. rocznicę rozpoczęcia przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na Kresach II Rzeczypospolitej tzw. antypolskiej akcji – masowych mordów o charakterze czystki etnicznej i znamionach ludobójczych”.

Informacje o obchodach rocznicy Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943
:

– Poniedziałek 11 lipca, g. 17.00 – Jarosław– pod Kaplicą na Starym Cmentarzu.

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Oddział w Jarosławiu, Polskie Towarzystwo Historyczne – Koło w Jarosławiu, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej – 24 Jarosławska Dywizja Piechoty – Garnizon Jarosław, Klub Gazety Polskiej w Jarosławiu

zapraszają do udziału w Straży Pamięciku Czci Zapomnianych Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA na Kresach Wschodnich

Prosimy o przyniesienie kwiatów i zniczy.

– Poniedziałek 11 lipca, g. 17.00 – Chełm– Muzeum przy ul. św. Mikołaja 4 – otwarcie wystawy “Ludobójstwo dokonane na Polakach przez OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich II RP”.

– Poniedziałek, 11 lipca, godz. 18.00 – Kraków– w Klubie Garnizonowym w Krakowie przy ul. Zyblikiewicza 1

Zapraszamy wszystkich na koncert ,,Trzy Ziemie” poświęcony pamięci Polaków pomordowanych 11 lipca 1943r
na Wołyniu.

Wstęp za cegiełkami. W koncercie: poezja, pieśni patriotyczne i religijne w wykonaniu artystów krakowskich.

Koncert poprowadzi Justyna Trembecka. Organizatorem koncertu jest Fundacja Ocalenia Kultury Kresowej ,,Chawira” z Krakowa.

– Poniedziałek, 11 lipca, g. 18.00– Gdańsk– Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Chrzanowskiego 60A.

Spotykamy się pod Konsulatem Generalnym Ukrainy dla upamiętnienia mordów na Polakach na Wołyniu.

Spotkanie jest formalnie zgłoszone a jego legalność potwierdzona przez Urząd Miejski w Gdańsku.

– Poniedziałek, 11 lipca, g. 19.00– Warszawa– sala Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego w słynnym budynku PASTY przy ul. Zielna 39 – przedstawienie teatralne “Ballada o Wołyniu”.

godz. 20:30, Marsz Pamięci, w rocznicę kulminacji ludobójstwa OUN-UPA, na ludności Kresów Południowo-Wschodnich. Zbierzemy się pod budynkiem PASTA, ul. Zielna 39, aby ul. Królewską i Krakowskim Przedmieściem udać się z płonącymi zniczami pod Dom Polonii. Tam złożymy znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary banderowskiego ludobójstwa. Serdecznie zapraszamy, apelujemy o obecność i prosimy o zabranie zniczy.

Aleksander Szycht, Memoriae Fidelis

– Poniedziałek 11 lipca 2011 r. – Kędzierzyn-Koźle

Kędzierzyńsko-Kozielski Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich serdecznie zaprasza na uroczystość Święta Pamięci Męczeństwa Kresów, która odbędzie się 11 lipca 2011r

O godz. 12-tejprzy tablicy upamiętniającej ludobójstwo Polaków na Kresach przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińską Powstańczą Armię. Tablica znajduje się na budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 im Orląt Lwowskich przy ul Piramowicza 30.

Gorąco zapraszamy również tego samego dnia na nasz kolejny koncert kresowy na Kozielskiej Wyspie, który rozpocznie się o godzinie 16-tej.Wystąpią zespoły propagujące tematykę kresową.

Liczymy na niezawodne uczestnictwo w uroczystości patriotycznej, w której wezmą udział organizacje kresowe i kombatanckie oraz mieszkańcy naszego miasta. Przesyłam kresowe pozdrowienie.

– Poniedziałek 11 lipca g. 17.00– Przemyśl– Cmentarz Wojskowy – Pomnik Martyrologii Polaków na Kresach

– modlitwa przy pomniku – ks. Tadeusz Pater –Kresowianin

– złożenie kwiatów i zapalenie zniczy

– poezja kresowa – Teresy Paryny.

“Nie o zemstę lecz pamięć wołają ofiary”

Isakowicz.pl/IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply