Według sondażu pozostałe postulaty cieszą się jeszcze większym poparciem. Zarazem swój udział we wrześniowym referendum deklaruje nieco ponad połowa Polaków.

W zapowiedzianym przez ustępującego prezydenta referendum znajdą się trzy pytania: o finansowanie partii z budżetu, o zasadę rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika i o wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych.

Według sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” przeprowadzonego w dniach 22-23 maja, postulat wprowadzenia JOW popiera 61% badanych. Ma on jednak najmniejsze poparcie w porównaniu z dwoma pozostałymi. Ma też stosunkowo najwięcej przeciwników – 20%, natomiast 19% nie ma w tej kwestii zdania.

Z kolei 74% Polaków popiera zmianę finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Jego zachowania chce 15% badanych.

Największym poparciem (88%) cieszy się postulat rozstrzygania wątpliwości w przepisach podatkowych na korzyść podatnika.

Zdaniem „Rzeczpospolitej” problemem może być frekwencja. Chęć wzięcia udziału w referendum wyraziło 51% badanych, czyli niewiele więcej, niż wynosi wymagany próg.

W kampanię przedreferendalną aktywnie włączyło się środowisko Pawła Kukiza, zachęcając do zakładania komitetów referendalnych. Inicjatywę popiera również Janusz Korwin-Mikke. Zdecydowanym oponentem jest SLD, które nawołuje do odwołania referendum. PO i PiS nie zajęły jasnego stanowiska. Temat referendum ma się pojawić na wyjazdowym posiedzeniu Klubu PO w tym tygodniu. Z kolei szef Klubu PiS Mariusz Błaszczak twierdzi, że referendum jest niekonstytucyjne, ale jego partia jest otwarta na rozmowy w tej sprawie. Przypomina, że w 2006 roku PiS proponował wprowadzenie ordynacji mieszanej na wzór niemiecki.

“Rzeczpospolita” / wPolityce.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply