Na oficjalnym profilu ślązakowskiego Ruchu Autonomii Śląska osoby śpiewające „Rotę” Marii Konopnickiej nazwano „zakompleksionymi przybłędami”. Stwierdzono również, że „jeżeli osadnicy zamierzają narzucić miejscowym swoje porządki, to należy ich potraktować jak najeźdźców”.

Sprawę opisał portal slaskipolska.pl. Wpisy znalazły się pod linkiem opisującym niemiecki super-szybki pociąg „Latający Ślązak” (niem. Fliegender Schlesier), nazywany również „Latającym Pieronem”, który w 2. połowie latach 30. XX wieku kursował na trasie Bytom-Berlin, pełniąc zarazem w III Rzeszy rolę propagandową.

Pod wpisem jeden z internautów zadał pytanie o to, kiedy i dlaczego pociąg przestał kursować (miało to miejsce po wybuchu II wojny światowej). Według osoby reprezentującej RAŚ w dyskusji internetowej pytanie to miałoby wynikać z „narodowych kompleksów”.

„Największymi kompleksami charakteryzują się przybłędy śpiewające “Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”. Tacy, co to przyjeżdżają i usiłują pouczać miejscowych jak żyć. Ludzie bez kompleksów z klasą zmieniając miejsce zamieszkania szanują zwyczaje i tradycje tych, którzy pod ich nowym adresem byli od pokoleń”– stwierdziła osoba reprezentująca RAŚ.

„Jeżeli osadnicy zamierzają narzucić miejscowym swoje porządki, to należy ich potraktować jak najeźdźców. To oczywiste. Skoro tak część Górnoślązaków potraktowała Niemców, reprezentujących wysoki poziom cywilizacyjny, to co dopiero mówić o jakichś B.[…], którzy nauczyli się od nas spłukiwać toaletę, a chcieliby nam nieść kaganek oświaty”– kontynuował przedstawiciel ślązakowców.

Ruchu Autonomii Śląska jest najbardziej znaną formacją ślązakowską, nastawioną opozycyjnie w stosunku do Polski i polskości, bezzasadnie uzurpującą sobie prawo do reprezentowania ogółu Ślązaków, akcentującą odrębność względem Polski. Wyrazem tych jest elementów dążenie do uzyskania autonomii dla części Górnego Śląska. W swojej retoryce akcentuje bliskie związki polityczno-kulturowe z Niemcami, co było charakterystyczne dla ruchów ślązakowskich od momentu ich powstania w XIX wieku.

Polecamy tekst na temat tego, kim są ślązakowcy i dlaczego nie należy ich utożsamiać z ogółem Ślązaków: Śląsk, Ślązak, Ślązakowiec…

Facebook.com / slaskipolska.pl/ Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. sigmund
    sigmund :

    Smiac mi sie teraz chce z tych wszystkich milosnikow donbaskich moskali i tzw. noworosji : ) , i co frajerzy? Slonzoki maja prawo do wlasnego jezyka, tozsamosci i autonomi sterowanej z Berlina ?!?!?