Setki tysięcy złotych na konserwację mogił upowców [+FOTO]

Władze Przemyśla chcą wydać 900 tys. zł na ochronę i konserwację Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego w Przemyślu.

Kwota została zatwierdzona w “Lokalnym Programi Rewitalizacji Miasta na lata 2010-2015”. Nie było by w tym żadnych kontrowersji gdyby na przemyskim Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym, obok żołnierzy Petlury, nie spoczywało również 47 członków UPA. Tablica umieszczona na cmentarzu określa ich jako “bojowników za wolność Ukrainy” i “ukraińskich powstańców”.

Dodać trzeba, że miejskie władze są niezwykle chojne dla gloryfikującego UPA Związku Ukraińców w Polsce – na remont oddanego ZPU budynku przy ulicy Tadeusza Kościuszki 5 przeznaczono 3 miliony złotych. Organizacje mniejszości ukraińskiej w Polsce kilkukrotnie urządzały uroczystości ku czci upowców na przemyskim cmentarzu, traktując ich w kategorii bohaterów. Jak na przykład w 2007 r.:

Przypomnijmy, że w przeciwieństwie do ZPU, polskie organizacje w Lwowie nie dostały od tamtejszych władz żadnej nieruchomości na własność, została im ona jedynie wydzierżawiona. Polscy działacze nie są w stanie wyremontować znajdującego się w złym stanie technicznym lokalu.

parezja.pl/kresy.pl

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. sylwia
    sylwia :

    dla Ukrainy i jej całości terytorialnej
    “Eliminować wszelkie polskie próby zmierzające do potępienia UPA za rzekome znęcania się jej na Polakach. Wykazywać, że UPA nie tylko nie znęcała się nad Polakami, ale przeciwnie, brała ich w obronę przed hitlerowcami i bolszewikami. Polacy byli też w UPA. Mordy, którym zaprzeczać nie można, byty dziełem sowieckiej partyzantki lub luźnych band, z którymi UPA nie miała nic wspólnego, pomniejszanie roli wyzwoleńczej UPA w skali europejskiej jest niedopuszczalne. Wszelkimi siłami dążyć do tego, żeby w różnych naszych kontaktach z Polakami strona polska przyznawała iż były to przykłady palenia wsi ukraińskich i mordowania Ukraińców przez AK, wykazywać podobieństwo między UPA i AK, podkreślając wyższość pod każdym względem UPA nad AK. Wymuszać na Polakach przyznawanie się do antyukraińskich akcji, potępienia przez nich samych pacyfikacji i rewindykacji przed wojną i haniebnej operacji Wisła po wojnie.” To jest fragment tajnej Uchwały Krajowego Prowidu OUN z 1990 r., której celem jest rozpad państwa polskiego. ( http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/rubiez/osad/uchwala.html)
    Agenci OUN we władzach Przemyśla czują się już tak pewnie, że czynem takim bezczeszczą bezkarnie pamięć bestialsko zamordowanych przez UPA 400 000 Polaków. Ludzie odpowiedzialni za tę decyzję plują w twarz narodowi polskiemu.

  2. rporada
    rporada :

    To wszystko co zostało tu napisane jest totalnym kłamstwem. Prezydent Choma nie ma zamiaru przekazywać pieniędzy na remonty, renowacje mogił upowców, którzy szykanowali jego najbliższych, dziadków POLAKÓW, a nie Ukraińców jak wielu z Was tu insynuuje. Poniżej wyjaśnienie, które znajdziecie również na facebooku – na oficjalnym profilu Prezydenta Chomy.

    „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Przemyśla na lata 2010-2015”(LPR) zawiera projekty inwestycyjne planowane do realizacji na wyznaczonych obszarach problemowych miasta Przemyśla.Dokument został opracowany na podstawie „Wytycznych w zakresie opracowania Lokalnych Programów Rewitalizacji” RPO WP przyjętych przez Zarząd Województwa Podkarpackiego. LPR jest podstawą udzielenia wsparcia finansowego przede wszystkim z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 (RPO WP) przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.
    Pragnę podkreślić, że ujęcie projektu w LPR w żadnym wypadku nie gwarantuje otrzymania środków na jego realizację. O wsparcie finansowe swoich projektów Wnioskodawcy ubiegają się samodzielnie do instytucji zajmującej się udzielaniem wsparcia finansowego w ramach środków unijnych.
    Należy wyraźnie podkreślić, iż zgodnie ze wskazanymi wyżej wytycznymi Prezydent Miasta Przemyśla, ani Rada Miejska w Przemyślu nie mają podstaw do odmówienia Wnioskodawcy ujęcia projektu w LPR. Oznacza to, że każdy prawidłowo przygotowany wniosek zgodny z założeniami i celami LPR powinien zostać w nim uwzględniony.
    Wniosek Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu pn. „Adaptacja, ochrona i konserwacja obiektu – Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Przemyślu” złożony do tut. Urzędu dotyczy „stricte” prac konserwatorskich i na tej podstawie, niemożna domniemywać czy insynuować, że na Cmentarzu będzie budowane mauzoleum UPA. Tym bardziej, że cmentarz ten ma charakter cmentarza zamkniętego i w aktualnym stanie prawnym nie są na nim możliwe nowe pochówki. Nie jest również prawdą, że jakiekolwiek pieniądze z budżetu gminy są lub będą zabezpieczone w budżecie miasta na ten cel, również z tego powodu, że opieka nad cmentarzami wojennymi jest zadaniem Wojewody. Od czasu przekazania przez Skarb Państwa budynku Domu Ludowego Związkowi Ukraińców w Polsce nie zostały przekazane żadne pieniądze z budżetu gminy na ten cel. Tutaj również umieszczenie restauracji tego budynku w LPR nie oznacza wydatkowania jakichkolwiek pieniędzy z budżetu miasta jest jedynie dowodem na to, że wniosek spełnił wymogi formalne umieszczenia go w tym programie.

    Na podstawie wniosków złożonych do Urzędu Marszałkowskiego Woj. Podkarpackiego w ramach RPO WP 2007-2013 Zarząd Województwa Podkarpackiego wybrał do dofinansowania 17 projektów z Przemyśla ujętych w Lokalnym Programie Rewitalizacji tj.:
    1. Rewitalizacja zabytkowych budynków w obrębie starego miasta Przemyślu (projekt obejmuje kamienice położone przy ulicach: Grunwaldzka 3 i 3a; Kasprowicza 24; Plac Konstytucji 5; Piotra Skargi 10; Franciszkańska 27; Serbańska 13; Rynek 19; Dworskiego 3, 10, 36 i 56; Rejtana 4; Tarnawskiego 2; Jagiellońska 12; Mickiewicza 17, 19, 23 i 40; Słowackiego 18) – Wnioskodawca:Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów ul. Sowińskiego 1.
    2. Remont wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Franciszkańska 21 – Wnioskodawca:Wspólnota Mieszkaniowa ul. Franciszkańska 21.
    3. Remont budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Śnigurskiego 16 i 18 – Wnioskodawca:Wspólnota Mieszkaniowa ul. Śnigurskiego 16 i 18.
    4. Remont budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy Wybrzeże Marszałka J. Piłsudskiego 3 – Wnioskodawca: Wspólnota Mieszkaniowa ul. Wybrzeże J. Piłsudskiego 3.
    5. Remont budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Dworskiego 20 – Wnioskodawca: Wspólnota Mieszkaniowa ul. Dworskiego 20.
    6. Remont budynku mieszkalnego wielorodzinnego – Wnioskodawca: Wspólnota Mieszkaniowa ul.Dworskiego 60.
    7. Remont budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Smolki 13 – Wnioskodawca: Wspólnota Mieszkaniowa ul. Smolki 13.
    8. Remont budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Jagiellońska 27 – Wnioskodawca: Wspólnota Mieszkaniowa ul.Jagiellońska 27.
    9. Renowacja i modernizacja XIX-wiecznej kamienicy znajdującej się w strefie objętej ochroną konserwatorską, przy ul. Wodna 7 – Wnioskodawca:Wspólnota Mieszkaniowa ul. Wodna 7.
    10. Termomodernizacja zespołów budynków mieszkalnych w Przemyślu wraz z renowacją terenów zielonych wokół budynków i remontem nawierzchni dróg wewnątrzosiedlowych i chodników(projekt dotyczy budynków położonych przy ulicach: Bohaterów Getta 17 i 17A;Reymonta 22 i 30; Bogusławskiego 10 i 12; Konopnickiej 3; St. Augusta 18 A, 20 A i 20; Swobodna 17 i 19; Malawskiego 1, 3, 5, 7, 11, 11A, 11B, 13, 15, 17, 19,21, 23 i 25) – Wnioskodawca: Spółdzielnia Mieszkaniowa „METALOWIEC” w Przemyślu.
    11. Rewitalizacja obiektów Opactwa Sióstr Benedyktynek w Przemyślu – Wnioskodawca: Opactwo Sióstr Benedyktynek w Przemyślu Plac Konstytucji / 3 Maja 8.
    12. Rewitalizacja zespołu klasztornego i parkowego na cele społeczne i edukacyjno-kulturalne oraz remont i modernizacja budynku przy ul. Grodzkiej 11 – Wnioskodawca: Archidiecezja Przemyska Obrządku Łacińskiego – Pl. Katedralny 4 A.
    13. Rewitalizacja budynku przemyskiej Kapituły Metropolitarnej obrządku łacińskiego – ul.Kapitulna 2 – Wnioskodawca: Przemyska Kapituła Metropolitalna Obrządku Łacińskiego, ul. Kapitulna 2.
    14. Rewitalizacja terenów wokół i pomieszczeń pod Salezjańskim Kościołem Parafialnym Św. Józefa w Przemyślu, w celu aktywizacji młodzieży w sferze kulturalno-sportowej – Wnioskodawca:Towarzystwo Salezjańskie Dom Zakonny – ul. Św. Jana 3.
    15. Rewitalizacja zabytkowego Zespołu Pałacowo – Parkowego Lubomirskich w Przemyślu – Wnioskodawca:Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, ul. Terleckiego 6.
    16. Rewitalizacja kompleksu powojskowego przy ul. Grodzkiej w Przemyślu – Wnioskodawca: Gmina Miejska Przemyśl.
    17. Rewitalizacja dawnego budynku gimnazjum im. prof. K. Morawskiego przy ul. Ks. P. Skargi 7 na potrzeby ośrodka wspierania przedsiębiorczości i rozwoju zasobów ludzkich PARR S.A. – Wnioskodawca:Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

    Z kolei z budżetu Gminy Miejskiej Przemyśl w latach 2010-2014 dofinansowano 8 projektów umieszczonych w LPR, tj.:
    1. Rewitalizacja obiektów Opactwa Sióstr Benedyktynek w Przemyślu – wnioskodawca: Opactwo Sióstr Benedyktynek w Przemyślu Plac Konstytucji / 3 Maja 8.
    2. Kompleksowa konserwacja, rewitalizacja i modernizacja obiektów i otoczenia wraz z renowacją wnętrz zabytkowego Zespołu Klasztornego Franciszkanów w Przemyślu – wnioskodawca: Klasztor Św. Marii Magdaleny Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów.
    3. Modernizacja i rewitalizacja zabytkowego budynku rzemiosła przy ul. Katedralne j6 w Przemyślu – wnioskodawca: Cech Rzemiosł Różnych ul. Katedralna 6.
    4. Remont budynku przy ul. Kościuszki 7 – wnioskodawca: Wspólnota Mieszkaniowa ul. Kościuszki 7/ Wybrzeże Marszałka J. Piłsudskiego 1.
    5. Rewitalizacja i modernizacja zabytkowej kamienicy przy ul. Puszkina 10 – wnioskodawca:Wspólnota Mieszkaniowa ul. Puszkina 10.
    6. Remont budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Moniuszki 10 -wnioskodawca: Wspólnota Mieszkaniowa ul. Moniuszki 10.
    7. Remont zabytkowego wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Łukasińskiego 1 -wnioskodawca: Wspólnota Mieszkaniowa ul. Łukasińskiego 1.
    8. Modernizacja i rewaloryzacja kamienicy mieszkalnej zlokalizowanej w Przemyślu przy Rynek 10 – w pierzei wschodniej Rynku Przemyskiego – wnioskodawca: Wspólnota Mieszkaniowa Rynek 10.