Rzeczpospolita: Obcokrajowiec na uczelni bardziej opłacalny

Jak pisze dziennik „Rzeczpospolita”, szkołom wyższym przyjmowanie zagranicznych studentów przyniesie większe wpływy niż przyjmowanie Polaków. W ubiegłym roku akademickim, spośród 57 tys. studiujących w Polsce obcokrajowców, aż 60 proc. stanowili Ukraińcy.

Od nowego roku zmienia się sposób naliczania dotacji dla szkół wyższych, zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie sposobu podziału dotacji z budżetu państwa dla uczelni. Otóż w tzw. składniku umiędzynarodowienia student i doktorant niebędący polskim obywatelem, a odbywający pełen cykl kształcenia w Polsce, będzie się liczył potrójnie. Zmiana ta ma zachęcić polskie uczelnie do promocji na arenie międzynarodowej, a także do wprowadzania nowych, obcojęzycznych programów kształcenia.

Gazeta zaznacza, że zmian w algorytmie nie należy rozumieć w ten sposób, że na zagranicznego studenta dotacja będzie trzy razy wyższa niż na studenta polskiego. Przytacza wyliczenia prof. Jana Cieślińskiego z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, według których student zagraniczny przyjeżdżający na pełny cykl kształcenia w uczelni akademickiej (niezależnie od kierunku studiów) przyniesie uczelni dotację w wysokości ok. 13 tys. zł. Z kolei student krajowy nauk prawnych, społecznych lub pedagogicznych wygeneruje około 2,7 zł [tak podano na stronach internetowych Rzeczpospolitej – przyp. red.].

Studenci zagraniczni opłacają czesne, a jeżeli studiują na zasadach obowiązujących obywateli polskich, np. posiadając Karty Polaka, to są uwzględniani w algorytmie w ramach składnika studencko-doktoranckiego. W obu przypadkach uczelnie otrzymują środki na ich pobyt. Jeszcze w ubiegłym roku akademickim studenci spoza UE płacili 2 tys. euro za rok – ponadto z góry za cały okres nauki. Teraz wystarczy opłacić jeden semestr, zaś wysokość czesnego określa rektor uczelni, które jednak nie może być niższe niż planowany koszt kształcenia. Istnieje możliwość, że w kolejnym roku akademickim rektorzy ponownie zdecydują się obniżyć opłaty, chcąc w ten sposób przyciągnąć więcej zagranicznych studentów. – To dla uczelni czysty zysk –pisze „Rz”.

Przeczytaj: Imigranci zaczynają w Polsce studia i uciekają na Zachód

W ubiegłym roku akademickim w Polsce studiowało 57,1 tys. obcokrajowców (dwa lata wcześniej niespełna 40 tys.) – najczęściej z Ukrainy (30,6 tys). Na drugim miejscu za Ukraińcami zaleźli się Białorusini (4,6 tys.). Średnio zagraniczni studenci stanowią 4 proc. uczestników zajęć.

PRZECZYTAJ: Studenci z Ukrainy zapłacą o połowę mniej za studia na Uniwersytecie Łódzkim

Rp.pl/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply