Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie musiało wyjaśnić, z jakich przyczyn polski podatnik opłaca funkcjonowanie telewizji Biełsat kierowanej przez Agnieszkę Romaszewską. Resort jest do tego zobligowany w wyniku złożonej przez posła Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego interpelacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Telewizja Biełsat wyprodukowała film oskarżający Żołnierzy Wyklętych o ludobójstwo na Białorusinach

“Od ponad 8 lat funkcjonuje nadawana przede wszystkim w języku białoruskim telewizja Biełsat, podmiot wchodzący prawnie w skład Telewizji Polskiej. Głównym donatorem kanału jest polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, co wskazuje na stricte polityczny charakter tego projektu, nadawanego z myślą o Białorusi”– czytamy na stronach sejmowych. Prezes Ruchu Narodowego zadał ministrowi Waszczykowskiemu (PiS) kilkanaście pytań dotyczących telewizji Biełsat:

ZOBACZ TEŻ: Romaszewska-Guzy: ukrainofobia jest jak antysemityzm, należy wspierać Ukrainę

1. Czy ministerstwo jest w stanie dokładnie sprecyzować, jaki jest konkretnie cel finansowania przez polskiego podatnika telewizji skierowanej przede wszystkim do widza na Białorusii to w języku białoruskim, która w języku polskim nadaje tylko jeden kanał – „Nad Niemnem”?

2. Jakie konkretne zapisy prawne, przede wszystkim zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, obligują państwo polskie do wspierania kultury białoruskiej – wyłączając Białorusinów – obywateli RP, którym przysługują prawa przewidziane dla mniejszości narodowych?

CZYTAJ: Ks. Isakowicz-Zaleski i Krzysztof Bosak krytykują TV Biełsat za film oskarżający Żołnierzy Wyklętych o ludobójstwo na Białorusinach

3. Jakie konkretne zapisy prawne, przede wszystkim zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, obligują państwo polskie do wspierania sił politycznych w sąsiednim państwie, które są w opozycji wobec uznawanej przez państwo polskie władzy i z którą Rzeczpospolita utrzymuje stosunki dyplomatyczne?

4. Jaka była w upływającym roku budżetowym wysokość środków przekazywanych przez polskiego podatnika telewizji Biełsat skierowanej do obywateli Republiki Białoruś w języku białoruskim?

5. Jaka była w upływającym roku budżetowym wysokość środków przeznaczonych przez Rzeczpospolitą Polską na media polskie na Białorusi i jaki jest stosunek tej kwoty w upływającym roku budżetowym wobec wysokości finansowania przez polskiego podatnika telewizji Biełsat?

6. Kto personalnie odpowiada w Ministerstwie Spraw Zagranicznych za weryfikację wydajności telewizji Biełsat, zasadności jej dalszego funkcjonowania i realizacji przez nią polskiej racji stanu wobec Republiki Białoruś?

7. Kto personalnie odpowiada za weryfikację dziennikarzy z Białorusi, utrzymywanych przez polskiego podatnika, pod kątem zgodności ich poglądów na stosunki polsko-białoruskie z polską racją stanu? Kto personalnie weryfikuje, czy polski podatnik nie finansuje działalności osób o poglądach antypolskich?

8. Jakie jest oficjalne stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych wobec poglądu dyrektor telewizji Biełsat Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, która w wywiadzie dla portalu Polityce.pl mówi, iż „ważne jest odsunięcie Tomaszewskiego [Waldemara – lidera Akcji Wyborczej Polaków na Litwie]?

9. Czy ministerstwo zamierza finansować z pieniędzy polskiego podatnika instytucję kierowaną przez osobę, która wzywa do pozbawienia wsparcia państwa polskiego posiadającego demokratyczną legitymację lidera Polaków na Wileńszczyźnie? Jeśli tak – jakie przesłanki przemawiają za dalszym utrzymywaniem przez polskiego podatnika tej instytucji?

10. Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamierza finansować z pieniędzy polskiego podatnika instytucję kierowaną przez Agnieszkę Romaszewską-Guzy, która w trakcie sprawowania swojej funkcji powiedziała w wywiadzie dla polskojęzycznego portalu na Litwie – ZW.lt, że „w zamian za pomoc nie należy niczego konkretnego wymagać” od wspieranej przez państwo polskie białoruskiej opozycji wobec władz w Mińsku?

11. Czy rozważane jest pozbawienie finansowania telewizji Biełsat przez polskiego podatnika?

12. Czy opinia publiczna otrzyma dostęp do kryteriów finansowania telewizji Biełsatoraz kryteriów rozliczania otrzymanych w ten sposób środków? Jeśli tak – kiedy można się spodziewać stosownej informacji ze strony resortu?

13. Czy polski podatnik współfinansował powstanie wyprodukowanego przez telewizję Biełsat film „Siaroża” w reżyserii Białorusina Jerzego Kaliny, w którym oskarża się żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego o dokonanie ludobójstwa na ludności białoruskiej?

sejm.gov.pl / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Tylko RN(Kukiz15) broni polskiej racji stanu i polskich interesów.a tą Guzu wywalić na zbity pysk.Tylko kto to zrobi jak to córka Zbigniewa Romaszewskiego jednego z przybocznych prezesa.Miernoty,kolaboranci ,renegaci.

  2. pro_patria
    pro_patria :

    Zgadzam się z przedmówcami: Winnicki jako jeden z nielicznych dba JEDYNIE o polską rację stanu i interes obywateli. Dziwny twór medialny romaszewskiej nie ma racji bytu z powodu niszczenia naszego kraju, oczerniania polskich bohaterów, braku ekonomicznych przesłanek do jego istnienia. Nie wiem, jak takie medium mogło w ogóle w Naszej Ojczyźnie powstać, nie wspomnę o pozwoleniu mu na tak długi, pasożytniczy okres egzystencji ??? Remedium: zamknąć to coś, winnych pociągnąć do odpowiedzialności karnej i finansowej, romaszewską zmusić do pokrycia strat finansiwych i deportować do dziczy, którą się tak zachwyca.