W miejscu urodzin Józefa Piłsudskiego Związek Polaków na Litwie zorganizował uroczystości z okazji 149 rocznicy jego urodzin.

Polacy z różnych zakątków Wileńszczyzny zebrali się najpierw w kościele w Powiewiórce, gdzie Józef Piłsudski zostatł ochrzczony. O godzinie 12.30 rozpoczęła się Msza Święta, którą odprawił ksiądz Daniel Narkun. O godzinie 14 działacze Związku Polaków na Litwie, miejscowi polscy harcerze, członkowie Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, przedstawiciele Ambasady RP w Wilnie (konsul RP w Wilnie – Stanisław Cygnarowski, attaché wojskowy przy ambasadzie RP w Wilnie – płk Mirosław Wójcik) ale też żołnierze Wojska Polskiego, którzy właśnie zakończyli manewry w pobliskim Podbrodziu, udali się do Zułowa – miejsca gdzie niegdyś stał dworek rodziny Piłsudskich. Znajduje się tam dąb poświęcony marszałkowi Piłsudskiemu, posadzony w 1937 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego i Aleksandrę Piłsudską oraz tablica upamietniająca jego osobę i rodzinny dom wystawiona już przez współesnych mieszkańców. W ostatnich latach ZPL tworzy w Zułowie Park Pamięci Narodowej, w którym upamiętnia kolejnych wybitnych Polaków. Specjalną oprawę zapewnili członkowie Wileńskiego Klubu Rekonstrukcji Historycznej Garnizonu w Nowej Wilejce, ktorzy zaprezentowali umundurowanie 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Nowa Wilejka to obecnie jedyna dzielnica Wilna, gdzie Litwini nadal pozostają z mniejszości.

Uroczystości rozpoczęły się od odkrycia czterech nowych stal w Aleji Pamięci Narodowej, jaką w Zułowie stworzył ZPL. Złożono kwiaty pod główną tablicą. “Naród polski jest duży, bohaterski. Żeby taki pozostał, Polacy powinni dbać o swoją przeszłość. Społeczność polska na Litwie zna swoją przeszłość i dba o nią” – mówił do zebranych prezes Związku Polaków na Litwie, a zarazem parlamentarzysta Akcji Wyborczej Polaków Na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Michał Mackiewicz. Przypominał, że już rok przypada 150 rocznica urodzin Piłsudskiego i marzy o wielkich obchodach odpowiadajacych randze tej rocznicy. Mackiewicz podkreślał wagę pamięci historycznej dla przetrwania Polaków. Towarzyszyła mu prezes miejscowego, święciańskiego rejonowego oddziału ZPL Ireana Bejnar.

W związku z mroźną pogodą piknik przybrał postać wielkiego ogniska, przy którym rozmawiając ogrzewali się zebrani. Pokrzepić można było się także gorącą herbatą i przekąskami. Chór “Wilenka” z polskiej Szkoły im Władysława Syrokomli w Wilnie odśpiewał pieśni patriotyczne.

l24.lt/facebook.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mop
    mop :

    W niewoli mitu Piłsudskiego.
    Zdrajca żydowskiego pochodzenia Józef Piłsudski.
    Skala mitologizacji Piłsudskiego daje się porównać z sakralizacją Generalissimusa Stalina, geniusza ludzkości, ojca narodów. Obrzydliwie zmitologizowany Piłsudski i jego synonim – piłsudczyzna, przetrwały legendę Stalina o pół wieku, kiedy to Chruszczow zdetronizował tego ludobójcę na XX zjeździe KPZR, natomiast Piłsudski przeciwnie – żyje do dziś, coraz bardziej monumentalny, coraz ordynarniej zakłamywany jako rzekomy „twórca” Polski Odrodzonej, czego dowodem były kolejne obchody rocznicy odzyskania niepodległości – 11 listopada 2004 roku. Posypały się wtedy formułki: „geniusz”, „twórca Polski Odrodzonej”, „marszałek”.
    To właśnie Piłsudski zawsze, swoim umysłem prowincjonalnego hreczkosicja wybiegał do „Polski” okrojonej wyłącznie z ziem zaboru rosyjskiego, bo jako agent Austrii i Niemiec nie śmiał nawet pomyśleć o uszczknięciu nawet kawałeczka ich zaborów!’

    http://worldinfoport.hvs.pl/w-niewoli-mitu-pilsudskiego/