Ministerstwo Obrony Narodowej uzależniało pojawienie się wojskowej asysty honorowej na gdańskich obchodach rocznicowych utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.

MON zmienia treść Apelu Pamięci

Ministerstwo Obrony Narodowej po prośbach kombatantów zgodziło się na zmianę treści Apelu Pamięci, który będzie odczytywany podczas gdańskich uroczystości rocznicowych utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Nie będzie mowy o „poległych” w tragedii pod Smoleńskiem. – We fragmencie dotyczącym katastrofy smoleńskiej słowo “polegli” zostaje zastąpione słowem “zginęli”. Cieszymy się, że MON poszedł po rozum do głowy– komentowali sprawę kombatanci

To dobra zmiana, ale chcę podkreślić, że nie jest to nasza zasługa. Wcześniej przekonywaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej do zmiany wątku smoleńskiego w Apelu Pamięci, otrzymywaliśmy jednak odpowiedzi odmowne. Dopiero szum medialny sprawił, że Antoni Macierewicz postanowił przychylić się do naszej prośby– powiedział Jerzy Grzywacz, Prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Fragment, który miał być przeczytany podczas uroczystości ku czci Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów, zawierał zdanie o poległych ofiarach katastrofy smoleńskiej. Nie godzimy się na takie sformułowanie. Nasi żołnierze doskonale rozumieją, na czym polega słowo “poległy”– mówili nam kombatanci.

Wcześniej urzędnicy MON uzależniali obecność asysty wojskowej od pojawienia się wątku smoleńskiego w Apelu Pamięci. Miał on być przeczytany w podanej przez MON formie. Na to nie chcieli zgodzić się pomorscy kombatanci. Zwrócili się więc do gdańskich władz z prośbą o rezygnację z asysty wojskowej. Miasto przychyliło się do tej prośby.

Ostatecznie MON zmieniło jednak zdanie. – Ministerstwo zgodziło się, by w Apelu Pamięci nie używać w odniesieniu do ofiar lotniczego wypadku pod Smoleńskiem słowa “polegli”. Zastąpi je słowo “zginęli”. Jest ono tutaj adekwatne i my oczywiście godzimy się na taką zmianę. Nie mamy nic przeciwko, by jutro podczas Apelu kilka osób (w tym prezydent), które zginęły w smoleńskiej katastrofie, zostały wyczytane. To była przecież wielka tragedia– podkreśla Jerzy Grzywacz.

Porozumienie pomiędzy kombatantami a urzędnikami MON oznacza, że podczas jutrzejszych uroczystości w Gdańsku pojawi się asysta wojskowa.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, przeciwny umieszczaniu sformułowania „polegli” również odniósł się do decyzji resortu obrony. – To krok w dobrą stronę. Mały, ale znamienny. Mam nadzieję, że świadczy on o tym, że w MON zaczyna zwyciężać zdrowy rozsądek. Mam nadzieję, że doprowadzi to do tego, iż wątek smoleński w ogóle zniknie z Apelu. Będzie to też korzystne dla pamięci o ofiarach tego tragicznego wypadku.

Obchody uroczystości rocznicowych utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów odbędą się na gdańskim Cmentarzu Łostowickim (ściana pamięci w kwaterze Armii Krajowej). Ma w nich wziąć udział około 30 kombatantów z Pomorza. Większość żyjących na Pomorzu żołnierzy Armii Krajowej ma już ponad 90 lat.

To nie pierwszy raz gdy dochodzi do sporu pomiędzy środowiskami kombatanckimi a MON kierowanym przez Antoniego Macierewicza.

Czytaj również: Powstańcy przeciwni “apelowi smoleńskiemu”.

kresy.pl/ onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply