Major Czesław Blicharski nie żyje

W miniony czwartek, 26 marca w Zabrzu odbył się pogrzeb majora Czesława Blicharskiego, pilota dywizjonu 300, żołnierza II Korpusu Wojska Polskiego, więźnia sowieckich łagrów, patrioty i społecznika. Wspólnie z żoną, Kazimierą byli twórcami Archiwum Tarnopolskiego, kolekcji o unikatowym charakterze.

Czesław Blicharski urodził się 5 lipca 1918 roku w Tarnopolu, zaś po zdaniu matury w 1936 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Naukę przerwał wybuch II wojny światowej. W marcu 1940 podjął próbę przedostania się na Węgry. Został jednak schwytany przez NKWD i skazany na 5 lat łagru.

Po zwolnieniu na mocy układu Sikorski–Majski dotarł do Anglii, gdzie w Glasgow, Blackpool i Hucknall odbywał pierwsze szkolenia załóg powietrznych. Latem 1943 roku skierowano go do Kanady na kurs bombardierów, który ukończył ze stopniem sierżanta Royal Air Force.

W marcu 1944 roku po powrocie do Anglii otrzymał przydział do 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej” w Faldingworth. Swój pierwszy lot bombowy wykonał nocą z 2 na 3 lutego 1945 roku na Wiesbaden. Latał m.in. na Drezno, Dortmund, Norymbergę i Kilonię. Jego ostatnim lotem bobowym był nalot na siedzibę Hitlera w Alpach. Później brał udział w transportach oswobodzonych jeńców z Belgii i zaopatrywaniu w żywność Holendrów z Rotterdamu i Goudy.

Po wojnie ukończył prawo na Uniwersytecie Oksfordzkim, później wyjechał do Ameryki Południowej. Do Polski powrócił dopiero w styczniu 1956 roku i osiedlił się w Zabrzu. W 1978 roku przeszedł na wcześniejszą emeryturę i poświęcił się idei uwieczniania pamięci o rodzinnym Tarnopolu, prowadząc badania m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej. Był autorem licznych książek, w tym słownika biograficznego Tarnopola zawierającego ponad 12000 tysięcy nazwisk, który jednak nie doczekał się wydania. Swoje archiwum przekazał w 2002 roku do Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go również Nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej.

Major Blicharski Ostatnie lata życia spędził w Zabrzu-Biskupicach. Zmarł w sobotę 21 marca w Zabrzu.

ipn.gov.pl / wpolityce.pl / dziennikzachodni.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. vileyko
    vileyko :

    Czesc Jego Pamieci!
    Zielona strzalka za cenny artykul o wspanialym polskim zolnierzu. Major Czesław Blicharski – kolejny kamien na szancu polskiej chwaly i wielkosci naszego narodu. Dziekujemy za wierna sluzbe Polsce Panie majorze!