Poznańskim działaczom skrajnie lewicowej partii Razom marzy się odsłonięcie w ich mieście tablicy poświęconej Zygmuntowi Baumanowi, zmarłemu niedawno filozofowi i socjologowi, dawnemu oficerowi stalinowskiego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Pomysłodawcą wystawienia w Poznaniu tablicy Zygmuntowi Baumanowi jest miejscowy działacz partii Razem, Tomasz Rosiński. Odnalazł on kamienicę, która należała do żydowskiej rodziny, w której w 1925 roku urodził się Zygmunt Bauman. “Powstanie komitet, który będzie zbierać pieniądze, by powiesić tablicę i jeszcze dokładnie sprawdzimy czy to na pewno ta kamienica, a nie jakaś inna na Jeżycach” – Rosiński powiedział w zeszłym tygodniu Radiu Merkury. Lewicowcy zamierzają rozmawiać z obecnym właścicielem kamienicy aby udzielił zgody na powieszenie tablicy.

Pomysł wzbudził konktrowersję i ma w Poznaniu swoich przeciwników – “Działał w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Informacji Wojskowej. By uświadomić sobie co to za organizacje w ramach systemu komunistycznego to wystarczy zamienić te nazwy na SS. Myślę, że gdyby profesor Bauman działał w SS, to wątpliwości co do tej inicjatywy byłyby większe” – powiedział radny miejski z ramienia PiS Jan Sulanowski. Uznaje on, że jeśli wystawiać tablicę Baumanowi, to tylko z informacją o jego uczestnictwie w stalinowskich strukturach represji.

Bauman urodził się w 1925 w Poznaniu w rodzinie żydowskiej, która po wybuchu drugiej wojny światowej uciekła do Związku Radzieckiego. Tam Bauman wstąpił do Komsomołu – młodzieżówki partii bolszewickiej, a potem do milicji. W 1944 roku został oficerem politycznym w 1 Armii Wojska Polskiego. Brał udział w walkach o Kołobrzeg i Berlin. W szeregach armii był także tajnym współpracownikiem Informacji Wojskowej. Od 1945 roku w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dowodził między innymi grupą operacyjną walczącą z żołnierzami podziemia antykomunistycznego. Bauman pozostał w KBW do 1953 roku. W latach 1954-1968 wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. W 1968 roku Bauman wyemigrował początkowo do Izraela a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Leeds. Uzyskał tam posadę profesora przez wiele lat kierując Katedrą Socjologii.

Bauman nigdy nie wyparł się swojego zangażowania w komunizm. W wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “Guardian” stwierdził, że “partia komunistyczna obiecywała najlepsze rozwiązanie. Jej program polityczny najlepiej pasował do problemów, przed jakimi stała Polska. Byłem całkowicie oddany. Idee komunistyczne były po prostu kontynuacją oświecenia”. W swojej działalności naukowej ewoluował od ortodoksyjnego marksizmu ku ideom rozwijanych przez Antonio Gramsciego, Jacquesa Derridę, Michella Foucaulta, Theodora Adorno czy nawet liberała Richarda Rorty’ego. Jest jednym z twórców teorii postmodernizmu, stał się Bauman twórcą koncpecji “płynnej nowoczesności” i ponowoczesności. Ma ona odznaczać się całkowitym relatywizmem etycznym i tożsamościowym, rozkładem “twardych” tożsamości i organicznych wspólnot, czy wręcz krachem wszelkich “wielkich narracji” w postaci ideologii politycznych czy nawet teorii naukowych aspirujących do obiektywzmu. Punktem odniesienia staje się wyłącznie jednostka ludzka a najwyższą wartością jej wolność. Bauman widzi w tym zresztą przewagę nad nowoczesnością, której struktury, idee, racjonalność stworzyły według Baumana możliwość totalitaryzmu i ludobójstwa.

W 2011 roku Bauman twierdził, że Europa “stanie w obliczu upadku demograficznego, który spowoduje upadek cywilizacji europejskiej” jeśli w krótkim czasie nie przyjmie co najmniej 30 milionów imigrantów. Publikujący na łamach “Gazety Wyborczej” i skrajnie lewicowej “Krytyki Politycznej” Bauman, wywołał protesty społeczne w 2013 roku gdy przyjechał by wygłosić wykłady na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Wrocławskim.

radiomerkury.pl/kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • piotr3005
      piotr3005 :

      Tagore, ja ię też zgadzam i proponuje zaprosić Stefana Michnika, Stolzmana, Schetyny , Zandberg (jako inicjatywa), Janusz Lewandowski a mediami się zajmie wnuk Józefa Swiatły bartosz Węglarczyk i jeszcze Marka Borowskiego (Berman) a piosenkę zaśpiewa Magda Umer (UBER) i łezka w oku towarzyszy się zakręci. Towarzysze z Milicji i Wojska nie przyjadą bo emerytury im obcieli ale Kijowski zorganizuje zbórkę!!! Szalom