Przedstawiają osobliwy obraz sytuacji Ukraińców w Polsce: koncentrują się na opresji, jaka ma spotykać Ukraińców w Polsce oraz prezentują ukraińską nacjonalistyczną wizję historii.

Na stronie internetowej Polska Lab opublikowano dwa filmy powstałe w ramach projektu Polska Lab, którego organizatorami są Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” i Fundacja Evens. Filmy są wynikiem laboratorium medialno-obywatelskiego w Przemyślu, którego uczestnikami są młodzi ludzie. Partnerem lokalnym projektu był Igor Horków ze Związku Ukraińców w Polsce.

Filmy miały swoją premierę 3. marca br. w Kinie Muranów i Domu Ukraińskim w Warszawie. Przedstawiają osobliwy obraz sytuacji Ukraińców w Polsce.

Film pt. “Przemyśl to” składa się z trzech animowanych historii: Podniebienie, Niebo i Źródło. W pierwszej historii słyszymy:

Była sobie dziewczynka o imieniu Wiktoria. Miała 14 lat. Miała ojca Ukraińca i mamę Polkę. Ochrzczona była w kościele. Wybrała drogę taty, czyli była Ukrainką. Ponieważ tak wybrała, wszyscy myśleli, że ma czarne podniebienie. Pewnego razu mama zabrała ją do mamy brata. (…) W końcu powiedział: otwórz buzię, zobaczymy, czy masz czarne podniebienie, jak wszyscy mówią. Bardzo się bała, nie wiedziała co ma zrobić, była zażenowana i uciekła.[w tle słychać płacz dziecka – red.] Mama Wiktorii poszła do swojego brata i powiedziała, że zrobiło jej się przykro z powodu tego co zrobił, dlatego od teraz każde jej dziecko będzie ochrzczone w cerkwi.

„Niebo” opowiada o chłopcu, który „musiał pożegnać się ze swoim niebem”, ponieważ został deportowany. Chociaż nie ma mowy o jego narodowości, obraz nie pozostawia wątpliwości, że chodzi o Ukraińca.

Część pt. „Źródło” opowiada o „pewnej miejscowości”, w której żyli Ukraińcy i Polacy”, a nie ma wątpliwości, że chodzi o Przemyśl. Narrator opowiada o piciu wody z jednej studni przez obie społeczności, lecz „pewnego razu Ukraińcy zostali zmuszeni do wyjechania z miejscowości”. W tle pojawiają się krzyki „Przemyśl miastem zawsze polskim”. „Potem jak wyjechali, stała się dziwna rzecz, ponieważ studnia już nigdy nie dała wody. Ani Ukraińcy ani woda już nigdy nie wrócili do tej miejscowości.” – mówi narrator.

Drugi film powstały w ramach projektu nosi tytuł “Anonim”. Wypowiadają się w nim młodzi Ukraińcy nie przedstawieni z imienia i nazwiska, filmowani tak, by nie było widać ich twarzy. Wypowiadają się głównie na temat relacji polsko-ukraińskich.

Boję się przede wszystkim śmierci, boję się zagrożenia życia wojną, terroryzmu. (…) Historia pokazuje wielokrotnie, że narody toczyły ze sobą spory i było wiele ofiar. Polacy też wspominają zbrodnie popełnione przez Ukraińców na Wołyniu, czy też różnego typu mordy Polaków, ale to nie idzie w jedną stronę. To również i Polacy robili takie same rzeczy. Wina tutaj leży po dwóch stronach[podkreślenie red.] i nie ma co tutaj wybierać, kto zaczął ten konflikt, kto go spowodował. Mi się wydaje, że ludzie powinni się zjednoczyć.– mówi pierwszy Anonim.

Anonim nr 3, młoda dziewczyna, opowiada o szykanach, które miały ją spotkać ze strony Polaków: „Rozmawiałam po ukraińsku przez telefon, to byłam zaczepiana, zaczynano do mnie mówić, żebym wracała na swoją Ukrainę (…). Byłam przestraszona, po prostu uciekłam. (…) Kiedy byliśmy na zawodach w hokeja w jednej szkole polskiej i tam się dowiedzieli, że jesteśmy Ukraińcami, (…) zaczęli do nas przeklinać, wyzywać nas i kazali wracać na Ukrainę. Boję się, że to się nigdy nie skończy, że będziemy musieli wracać na Ukrainę, że nigdy nas tu nie zaakceptują.”

Jak podaje strona internetowa Polska Lab, celem projektu jest zwiększać obywatelską świadomość i wzmacniać wpływ młodych mieszkańców na przestrzeń, w której żyją.

Jeżeli ktoś chce poznać psychikę niektórych działaczy Związku Ukraińców w Polsce i autorów tych filmików to niech to obejrzy. Może ludzie przejrzą na oczy! Tak się kształci w pewnych placówkach.– tak na swojej stronie na facebooku skomentowałfilmy dr Andrzej Zapałowski.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Tyma: chcemy stworzyć Centrum Ukraińskiej Kultury Ziem Przygranicznych w Przemyślu

polskalab.e.org.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply