IPN udostępnił dokumenty z domu Jaruzelskiego

Fragmenty wojskowych akt personalnych Wojciecha Jaruzelskiego, kopie stenogramów spotkań w Magdalence z lat 1988-1989, pisma i meldunki kierowane do generała, m.in. przez resort spraw wewnętrznych znalazły się wśród dokumentów udostępnionych we wtorek przez IPN.

Dokumenty zostały zabezpieczone w lutym tego roku. Łącznie IPN udostępnił 47 jednostek archiwalnych. Wśród nich jest teczka MON z aktami personalnymi Wojciecha Jaruzelskiego, w tym jego zeszyt ewidencyjny. Są tam także informacje o jego pracy cywilnej i służbie wojskowej “przed wstąpieniem do odrodzonego Wojska Polskiego”, a także informacje o przebiegu jego służby w Ludowym Wojsku Polskim od 19 lipca 1943 r.

W jednej z teczek znajdują się informacje datowane od 3 marca do 30 listopada 1947 roku, w których opisana jest charakterystyka służbowa Wojciecha Jaruzelskiego.

“Uświadomiony, światopogląd marksistowski – pogłębiany stale dużą systematyczną pracą. Wyniki szkolenia polityczno-wychowawczego bardzo dobre. Wymaga czasu na ugruntowanie i przemyślenie całości. Może być używany do wszystkich form pracy polityczno-wychowawczej” – czytamy w dokumencie.

Generał jest tam też określany jako osoba obdarzona “dużą inteligencją”, o charakterze jeszcze “niezupełnie ustalonym i zrównoważonym”, ale “z zadatkiem na męskość, prawość, trwałość”.

Wśród innych udostępnionych dokumentów znajdują się kopie stenogramów spotkań w Magdalence z lat 1988-1989. Pierwszy dokument z tej serii to stenogram ze “spotkania roboczego” z 16 września 1988 r., m.in. z udziałem Lecha Wałęsy, który zaznaczał, że trzeba ratować kraj z upadku, a „wyprowadzenie kraju z kryzysu jest zgodne z dążeniami „Solidarności””. W spotkaniu uczestniczył również Lech Kaczyński, a także Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Stelmachowski i Stanisław Ciosek.

Pozostałe dokumenty to pisma i meldunki kierowane do Jaruzelskiego przez MSW, Zarząd II Sztabu Generalnego i Wojskową Służbę Wewnętrzną; dokumenty proweniencji partyjnej kierowane do gen. Jaruzelskiego, w tym dotyczące stosunków między PZPR a KPZR; notatki służbowe MSW ws. niszczenia “tajnej makulatury” w 1990 r. oraz materiały Centralnej Komisji Kontroli Partyjnej PZPR dotyczące afery “Żelazo”.

Według prokuratora Marcina Gołębiewicza, naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, wśród odnalezionych i udostępnionych dokumentów nie ma teczki informatora Informacji Wojskowej z lat stalinowskich o kryptonimie “Wolski”.

PAP / RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply