Tylko w pierwszy weekend wyświetlania “Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego przyciągnął do kin w całym kraju niemal 230 000 widzów.

To najlepszy wynik frekwencyjny wśród filmów historycznych ostatnich lat. Dla porównania, “Miasto 44” (2014) obejrzało w weekend otwarcia 191 900 widzów; “Kamienie na szaniec” (2014) – 105 558 widzów (dane za Boxoffice.pl).

Film zebrał niezwykle entuzjastyczne recenzje, zarówno wśród krytyków, jak i widzów. Podkreślane są jego walory artystyczne, ale przede wszystkim wiarygodność przedstawionego świata dawnych Kresów wschodnich i wydarzeń historycznych. – Wielkie gratulacje dla reżysera i producentów za odwagę i determinację– mówi Sławomir Salamon, szef Forum Film Poland, które dystrybuuje film. – Wynik frekwencyjny potwierdza, że “Wołyń” jest filmem ważnym, potrzebnym i bardzo oczekiwanym przez polskich widzów. To lektura obowiązkowa – dodaje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: “WOŁYŃ” SMARZOWSKIEGO – STUDIUM ZŁA

Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka (nagrodzona na festiwalu filmowym w Gdyni za debiut aktorski Michalina Łabacz) ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec (Jacek Braciak) postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającym fanatyzmem ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków banderowskich band nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci, w tym syna Ukraińca.

KRESY.PL/ FILMWEB

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. baciar
    baciar :

    na ten film czekali kresowiacy oraz ich potomkowie wiele lat ponizani i zapomniani w swojej tragedii dobrze że jest świadectwem losu setki tysiecy ludzi którzy przeszli przez piekło banderowskiego ludobójstwa jedna rzecz martwi że świat toleruje powstanie tej hydry upadlińskiej zamiast zniszczyć banderowskie ścierwo do samych korzeni po przez pobłazanie upadlincom Wołyń moze sie powtórzyć tylko oczywiście w innej nazwie bo ta chołota banderowska litości nie ma

    • pro_fide
      pro_fide :

      Jestem jednym z tych którzy obejrzeli film już pierwszego dnia. Muszę powiedzieć że obraz Smarzowskiego zrobił na mnie ogromne wrażenie mimo iż historią ludobójstwa interesuję się nie od dziś. Podobnie było z resztą widzów ponieważ starałem się chyłkiem obserwować reakcję współogłądających i muszę powiedzieć że widzowie odlądali końcowe napisy w niesamowitym milczeniu i skupieniu.