Dzień Jedności Kresowian w Warszawie [VIDEO]

W dniach 2-3 października w Warszawie odbył się pierwszy Dzień Jedności Kresowian. „Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej jest wspólną spuścizną, ważną dla bezpieczeństwa państwa polskiego, bytu narodu, jego tożsamości i kultury” – podkreślają organizatorzy.

PRZECZYTAJ: Dzień Jedności Kresowian: „Jesteśmy spadkobiercami wielkiej Rzeczypospolitej”

Cykl wydarzeń składających się na program obchodów rozpoczęła debata w gmachu Sejmu, pt. „Kresy a polska tożsamość narodowa”.Wzięli w niej udział m.in. historycy (m.in. dr Lucyna Kulińska), przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także politycy, w tym m.in. lider AWPL Waldemar Tomaszewski oraz posłowie PiS Adam Lipiński i Michał Dworczyk. Do udziału w debacie zaproszeni zostali m.in.: historyk i dziennikarz Adam Hlebowicz, historyk prof. Jan Żaryn, historyk dr Kazimierz Krajewski, socjolog dr Robert Wyszyński, dr Jerzy Chełmecki z Katedry Nauk Społecznych Zakład Organizacji i Historii Kultury Fizycznej w warszawskiej AWF oraz publicysta dr Krzysztof Kawęcki.

Wystąpienia dotyczyły m.in. rola kościoła katolickiego w zachowaniu polskiej tożsamości narodowej na Kresach po 1945 roku, kulturotwórczej roli polskiego ziemiaństwa na Kresach czy Żołnierzy Wyklętych – zapomnianych obrońców polskich Kresów.

Przeczytaj także: Dr Kulińska: militarne wspieranie Ukrainy już raz skończyło się dla Polski tragicznie

Kolejnym punktem była uroczysta msza św. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, a następnie Marsz Godności Rzeczypospolitej z Pl. Zamkowego do Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbył się Apel Poległych Obrońców Kresów. Z kolei w sobotę 3 października w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego odprawiono mszę św. w intencji o błogosławieństwo dla Polaków na Litwie.

W obchodach uczestniczą delegacje m.in.: Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, Związku Polaków na Białorusi, Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.

„Idea Dnia Jedności Kresowian zrodziła się z potrzeby przywrócenia Polakom świadomość dziedzictwa Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej jako wspólnej spuścizny ważnej dla bezpieczeństwa państwa, bytu narodu, jego tożsamości i kultury, z chęci nawiązania do dorobku prężnego, silnego i aktywnego polskiego narodu, który miał poczucie własnej wartości i dumy, a także z konieczności odbudowy zerwanych więzi pomiędzy rodzinami kresowymi”– napisano w specjalnym liście przygotowanym przez Komitet Organizacyjny Dnia Jedności Kresowian.

Jak podkreślono, data obchodów Dnia Jedności Kresowian nie jest przypadkowa. 2 października 1413 roku w Horodle zawarto unię między Polską a Litwą, w wyniku której litewscy bojarzy zostali adoptowani do polskich herbów szlacheckich.

„Była ona efektem mądrości politycznej Władysława Jagiełły – umocniła pozycję obu krajów na arenie międzynarodowej i okazała się fundamentem związku, który z obopólną korzyścią przetrwał aż do rozbiorów”– napisano w liście.

Honorowy patronat nad obchodami Dnia Jedności Kresowian sprawuje prezydent RP Andrzej Duda.

Portal Kresy.pl jest patronem medialnym Dnia Jedności Kresowian.

PAP / youtube.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply