Niemiecki historyk Peter Longerich wykładający w Londynie w swojej biografii Josepha Goebbelsa umieścił sporo cytatów hitlerowskiego ministra propagandy. Teraz trwa spór, czy spadkobiercom Goebbelsa należą się tantiemy.

Spór o tantiemy toczy się od pięciu lat, gdy książka ukazała się nakładem renomowanego wydawnictwa Random House. W teorii z tytułu autorskich praw majątkowych należą się one prawnym spadkobiercom Goebbelsa.

„Wypłacać pieniądze spadkobiercom zbrodniarza wojennego? Nigdy w życiu!”– powiedział w wywiadzie dla Deutsche Welle radca prawny oficyny Random House, Rainer Dresen.

Z kolei Cordula Schacht, która zarządza majątkiem spadkowym po Goebbelsie twierdzi, że mimo wcześniejszej ugody wydawnictwo nie zapłaciło dotąd ani grosza. Skargę w tej sprawie skierowano do Wyższego Sądu Krajowego w Monachium, który przyznał Schacht rację. Wydawnictwo odwołało się od wyroku.

W miniony czwartek, podczas rozprawy Rainer Dresen zwrócił uwagę na aspekt moralny całej sprawy, czy “słowa jednego z największych zbrodniarzy w historii mogą być źródłem zysku”.Monachijski sąd dopuścił rozpatrzenie apelacji. Wyrok ma zapaść 9 lipca 2015.

Wcześniej Random House miał zaproponować Corduli Schacht przekazaniem tantiem w wysokości od 6 do 10 tys. euro na konto fundacji świadczącej pomoc krewnym ofiar holocaustu. Według Dresena, propozycja została odrzucona.

Co więcej, właściwym spadkobiercą Goebbelsa może się okazać minister finansów w rządzie Bawarii Markus Söder. Według Dresena jeszcze w 1936 roku Goebbels zawarł ustną umowę z wydawnictwem Eher-Verlag nt. pośmiertnego wydania jego dzienników. Właścicielem wydawnictwa było NSDAP. Jego nakładem ukazała się także “Mein Kampf” Adolfa Hitlera. Stąd wszystkie prawa związane z tym wydawnictwem przysługują rządowi kraju związkowego Bawarii. Dotyczy to także „Mein Kampf”.

Cordula Schacht jest córką Hjalmara Schachta, w latach 1934-38 ministra gospodarki III Rzeszy i prezesa Reichsbanku. Za wygłoszenie opinii, że polityka Hitlera prowadzi do wojny został usunięty ze stanowisk. Po zamachu na Hitlera w lipcu 1944 roku osadzono go w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Był sądzony podczas procesu norymberskiego, ale został uniewinniony, gdyż bezpośrednio nie uczestniczył w żadnych zbrodniach nazistowskich Niemiec. Jego córka jest obecnie jedynym zarządcą majątku spadkowego po Goebbelsie. Jej uprawnienia ograniczają się jednak tylko do tantiem z tytułu autorskich praw majątkowych, które otrzymała je w 1996 roku od ich pierwszego właściciela – Francoisa Genouda.

Joseph Goebbels był ministrem propagandy i oświecenia publicznego w rządzie Adolfa Hitlera, uchodzącym za utalentowanego krasomówcę. W prowadzonych przez siebie dziennikach odnotowywał bieżące wydarzenia oraz swoje przemyślenia i komentarze. Są one istotnym źródłem wiedzy na temat historii Niemiec w okresie III Rzeszy.

Dw.de / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Prawo autorskie jest jednoznaczne. Jeżeli na Ukrainie syn zbrodniarza wojennego Suchewycza może być parlamentarzystą, to nie ma powodu by nie płacić rodzinie innego zbrodniarza tantiem.