Radosław Pyffel pokazuje rewolucję, jaka może nastąpić na skutek powstania Nowego Jedwabnego Szlaku, łączącego Europę – a szczególnie Polskę – z Chinami.

W wywiadzie dla portalu Money.pl prezes Centrum Studiów Polska-Azja omawia kwestię pozycji Polski w kontekście planowanego przez Chiny Nowego Jedwabnego Szlaku.

„Łódź jest przewidywana jako hub Jedwabnego Szlaku na Europę Centralną i Polskę, ale trzeba pamiętać, że ten projekt nie kończy się na Polsce, w zasadzie ma łączyć całą Europę, dojeżdżać do Hamburga, nawet do Lizbony. Chodzi o dwa pasy, drogą lądową i morską, w tym celu ma być przekopany Kanał Sueski, statki będą dopływać do Pireusu, który jest już w tym momencie portem wydzierżawionym, Chińczycy zaznaczają tam swoją obecność. Powstaje nowy globalny ład, bo wokół tego Jedwabnego Szlaku powstają nowe instytucje, także finansowe, jak na przykład Azjatycki Bank Infrastruktury i Rozwoju”– powiedział Pyffel.

Pytany o to, jak Nowy Jedwabny Szlak będzie przebiegał, Pyffel stwierdził, że obecnie nie jest to jeszcze ustalone – a w związku z tym, Chiny mają duże możliwości w zakresie „ofensywy dyplomatycznej”. „Jedno jest pewne – logistycznie to ogromne przedsięwzięcie. Słyszymy o Kanale Nikaraguańskim, który ma być alternatywą dla Panamskiego, czy budowie przez kilkadziesiąt lat kolei do Europy”– stwierdził.

Jego zdaniem istnieje możliwość powstania czegoś w rodzaju „nowego globalnego Allegro” – „będziemy wysyłać do Chin i kupować w Chinach produkty, które drogę pomiędzy krajami pokonają w kilkanaście dni. (…) Na miejscu udziałowców Allegro już teraz zacząłbym się zastanawiać, co dla nich znaczy nowy chiński Jedwabny Szlak, bo może być szansą, ale też może być zagrożeniem, dziś jeszcze za wcześnie, aby to ocenić”.Obecnie takie działania, dotyczące zwykłych internautów, są według Pyffela niemożliwe ze względu na wysokie ceny transportu lotniczego oraz długotrwałość morskiego (30-40 dni).

Kilka dni temu w Łodzi otworzono biuro chińskiego miasta Chengdu, które ma ułatwić współpracę gospodarczą, a także promować połączenie kolejowe między Łodzią a Chengdu. W ubiegłym roku w Chengdu powstało przedstawicielstwo regionu łódzkiego i miasta Łodzi w Chengdu. W czerwcu otwarto w Chengdu konsulat generalny Polski.

Money.pl / dzienniklodzki.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Intencje Chin strategicznego sojusznika Rosji są proste jak korkociąg. Przejmowanie przez nich
    przemysłu wytwórczego w Polsce to niebezpieczny dla naszej gospodarki problem.

    tagore