W związku z niedawnym wezwaniem części rezerwistów na ćwiczenia mobilizacyjne wiele osób zadaje pytanie kogo wojsko może powołać na ćwiczenia. Szereg wyjaśnień zaprezentował portal Bankier.pl, który tłumaczy, kim jest żołnierz rezerwy i komu wojsko może przysłać list z wezwaniem.

Zgodnie z rozporządzenie MON z 6 lutego 2015 r. w sprawie przydziałów mobilizacyjnych i pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych (Dz.U. 2015 poz. 258), przydziały mobilizacyjne nadaje się rezerwistom spełniającym wszystkie następujące warunki:

– posiadanie odpowiedniego wyszkolenia wojskowego albo kwalifikacji odpowiadających określonej specjalności (funkcji) wojskowej;

– posiadanie odpowiedniego stan zdrowia;

– niezamieszkiwanie na stałe za granicą.

Ćwiczeniom wojskowym podlegają mężczyźni (a także kobiety) w wieku od 18 lat do 50 lat (szeregowi) lub do 60 lat (podoficerowie lub oficerowie). W pierwszej kolejności są wzywani żołnierze rezerwy najmłodsi wiekiem, zaś przydziały mobilizacyjne są nadawane tym osobom, które miały już kontakt z wojskiem (zasadnicza służba wojskowa; byli żołnierze zawodowi, kontraktowi i nadterminowi).

Planowe ćwiczenia mobilizacyjne dotyczą przede wszystkim żołnierzy rezerwy, czyli osób, które w czasie pokoju otrzymały przydział mobilizacyjny na stanowisko służbowe w określonej jednostce wojskowej. Co oznacza, że żołnierz już wcześniej służył w tej jednostce, posiada doświadczenie żołnierskie oraz ściśle określone umiejętności i wiedzę wojskową. Żołnierzami rezerwy nie są mężczyźni, którzy pojawili się w WKU raz, na kwalifikacji wojskowej.

Ćwiczenia mobilizacyjne mają na celu głównie zapoznanie rezerwistów z nowymi realiami armii zawodowej, w tym także z techniczną obsługą nowoczesnego sprzętu, którego nie było w jednostkach w czasie, gdy odbywali oni służbę wojskową. Są one planowane z wyprzedzeniem i mogą obejmować także ćwiczenia poligonowe. Wzywa się na nie rezerwistów zamieszkałych najbliżej miejsca dyslokacji jednostki wojskowej, do której mogą być powołani. Kartę mobilizacyjną może przynieść nie tylko listonosz, ale także żołnierz, policjant czy przedstawiciel samorządu.

Ćwiczenia trwają zwykle od 2 do 30 dni, przy czym istnieje możliwość wezwania na długotrwałe ćwiczenia trwające do 90 dni. Dotyczy to zazwyczaj Narodowych Sił Rezerwowych i jest powiązane z międzynarodowymi ćwiczeniami zaplanowanymi z udziałem wojsk zawodowych. Są one jednak planowane z dużo większym wyprzedzeniem, nawet rocznym.

Czytaj więcej na portalu bankier.pl

Bankier.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply