Andrzej Kunert – sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa twierdzi, że pomnik ku czci zbrodniczej ukraińskiej organizacji nie może zostać zlikwidowany.

Według Kunerta w związku z twierdzeniami przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Polsce, że pod pomnikiem znajdują się ciała członków UPA, jest on objęty przepisami o zasadach urządzania mogił co oznacza, że nie można go zlikwidować. Można natomiast go “ponownie urządzić”.

Kunert wytknął też posłowi do Parlamentu Europejskiego Tomaszowi Porębie, któremu odpowiadał w sprawie Hruszowieckiego pomnika, że upublicznienie przezeń ich korespondencji może spowodować działania “władz obwodu lwoskiewskiego zmierzające do usunięcia szeregu polskich upamiętnień lub ich ważnych elementów”. Tłumaczeniami Kunerta zdziwiony jest inny lokalny europoseł Andrzej Zapałowski twierdzący, że mniejszość ukraińska jak do tej pory nigdy nie twierdziła, że pod pomnikiem znajdują się ciała upowców i uznaje te deklaracje za “wybieg”.

Hruszowiecki pomnik ku czci członków UPA powstał w 1994 r. bez żadnych zezwoleń ze strony kompetentnych polskich organów.

nowiny24.pl/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. kp
    kp :

    Pan Kunert jako urzędnik państwowy powinien znać prawo przewiduje dostęp do informacji publicznej każdego obywatela. innymi słowy korespondencja obu panów nie jest korespondencji prywatnej ale publiczną i każdy ma do niej dostęp. Argumentacja Pana Kunerta kompromituje go, więc z tego powodu. Pan Kunert nie działo także zgodnie z literą prawa ale zdaje się działać niezależnie od prawa skoro powołuje się na swoje lęki co do reakcji strony ukraińskiej. Nie nie można zgadzać się nastawienie znaku równości między żołnierzami walczącymi o wolność ojczyzny formacja mi odpowiedzialnymi za mordy ludobójstwo dokonywane na ludności cywilnej co zdaje się czynić Kunert. W końcu to czy pod pomnikiem pochowany są osoby może przyszły ustalić w drodze odpowiedni ekspert nie można więc z góry zakładać że pomnik nie może być rozebrany.