Wykłady szefa duszpasterzy Narodowych Sił Zbrojnych prowadzone dla kapelanów i żołnierzy NSZ były celne i prorockie, są wyrazem ponadczasowych prawd. Przedstawiamy wybrane fragmenty.

Katolickie Państwo Narodu Polskiego to formuła ideologii narodowej młodzieży katolickiej, inspirowanej przez Romana Dmowskiego, a więc studentów wyższych uczelni, głównie uniwersyteckich, która to formuła wypowiadała się przede wszystkim w pielgrzymkach do Częstochowy w latach trzydziestych.

Człowiek, jako istota duchowo-cielesna, ma tak rozliczne, konieczne do życia swego potrzeby, że nie jest w stanie sam ich zaspokoić. Do tego, aby mógł prowadzić życie właściwe sobie, a więc żyć po ludzku, a nie po zwierzęcemu, musi żyć w społeczeństwie, w gromadzie, w towarzystwie innych ludzi.

– Społeczność więc ludzka, na którą składa się wielość ludzi, pod wspólną władzą, zjednoczonych dążeniem do wspólnego celu, przy pomocy wspólnych środków, jest wynikiem natury czlowieka.

– Liczenie się z Bogiem i Jego prawami tylko pozornie, na papierze, w konstytucji lub we frazesowych przemówieniach sprawującego władzę, a faktycznie deptanie przykazań Bożych jest potwornością.

– Państwo katolickie więc powinno ułatwić zaspokojenie potrzeb życia duchowego, życia religijnego, życia skierowanego ku wieczności, ku Bogu.

– Dlatego też celem państwa katolickiego powinno być także i umożliwianie obywatelom osiagnięcia zbawienia wiecznego, czyli takie zorganizowanie życia ziemskiego, żeby ono nie tylko nie przeszkadzało do życia dobrego, ale pomagalo do osiągnięcia wiecznego zbawienia. Stąd też obowiązek państwa katolickiego dbania o poziom moralności, co powinno wyrażać się w odpowiednim ustawodawstwie, jak karalność wszelkich niemoralności.

– Naród polski na ogół żył wiarą katolicką i były takie okresy, kiedy ta wiara rzeczywiście była wiarą żywą, to znaczy, że jej zasady kształtowały życie nie tylko prywatne, ale także i zbiorowe, społeczne, publiczne, państwowe, ale także i takie okresy, kiedy to katolicyzm schodził tylko do roli religii prywatnej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Żołnierze Wyklęci 1 marca otrzymają oficjalne mundury

– Pojmowanie narodu jako osoby pozwala i nakazuje mówić o celu życia narodu.(…) Naród osiąga swój cel dwojako: przede wszystkim przez samodoskonalenie się jednostek, które się na nią składają. Doskonali ludzie dają doskonały naród, bo jakie są części składowe, taka też jest i calość.(…) Naród doskonali się także sam, jako całość, jako osoba moralna, gdy w ciągu wieków idzie przez swoje życie, przez dzieje, przez historyczne przeżycia ku doskonałości (…)

– Tak więc dla narodu katolickiego etyką narodową jest etyka katolicka zastosowaną w całym życiu narodu. Każdego katolika obowiązuje etyka katolicka nie tylko w życiu prywatnym, ale i w życiu publicznym. (…) Jak etyka katolicka od jednostki wymaga miłości dobra i nienawiści zła, podobnie tego samego wymaga i od narodu katolickiego. Naród katolicki nie może tolerować zła. Tolerancja zła gdziekolwiek jest niezgodna z duchem Ewangelii, jest naleciałością sentymentalizmu.

Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Katolickie Państwo Narodu Polskiego” (Wrocław, 1997), prezentującej treść wykładów ks. prof. Michała Poradowskiego. Niestety, część spisanych wykładów spłonęła Powstaniu Warszawskim.

kresy.pl / mk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply