Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) chce postawić taki reakor w Świerku.

NCBJ podpisał w tej kwestii list intencyjny z brytyjskim konsorcjum U-Battery. Dzięki temu w Polsce może powstać pierwszy w naszym kraju reaktor wysokotemperaturowy chłodzony gazem (ang. High Temperature Gas Reactor – HTGR). Taki reaktor tworzą nie ma dużej mocy, ale wytwarza ciepło przemysłowe. O możliwościach reaktora mówi prof. Grzegorz Wrochna przewodniczący europejskiej Inicjatywy Przemysłowej Kogeneracji Jądrowej (Nuclear Cogeneration Industrial Initiative – NC2I): “Takie reaktory mogą mieć niezbyt wielką moc cieplną rzędu kilkuset megawatów, za to dostarczać ciepło przemysłowe o wysokich parametrach. To wystarczy aby np. strategiczne gałęzie przemysłu w Polsce jak branża chemiczna czy rafinerie dysponowały własnymi źródłami energii całkowicie uniezależniając się od zewnętrznych dostawców“.

W reaktorze stosowane są specjalne paliwa pozwalają dzięki którym mogą bezpiecznie działać znacznie wyższymi temperaturami niż zwykłe reaktory chłodzone wodą. Dodatkowo odporność paliwa na warunki ekstremalne powoduje, że nawet awaria każdego systemu bezpieczeństwa, nie grozi katastrofą, gdyż reaktor samoczynnie się wychładzi nie pwowodując tym samym emisji substancji radioaktywnych. Reaktory takie mogą powstawać blisko innych instalacji przemysłowych oraz produkować prąd i ciepło znacznie bliżej odbiorcy, zmniejszając straty spowodowane przesyłem.

Andrzej Piotrowski i Michał Kurtyka rozmawiali z brytyjskim ministrem energii i zmian klimatu Amberem Ruddem o współpracy związanej technologią atomową.

Według naukowców z NCBJ reaktory wysokotemperaturowe HTGR, nie mogą mieć takiej mocy jak reaktory lekkowodne, przez co nie będą one wykorzystane w programie polskiej energetyki jądrowej, która zakłada budowę reaktorów o łącznej mocy 6000 MW. Koszty klikudziesięciu reaktorów HTGR są wyższe od 4-6 wielkich reaktorów lekkowodnych. Ich użycie znalazło by uzasadnienie ekonomiczne, jeżeli oprócz energii potrzebne byłoby ciepło o wysokiej temperaturze.

Reakor badawczy o mocy 10 MWt i elektrycznej 4 MWe ma powstać w Świerku do 2025 roku. Według dr hab. Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ, projektowanie, analizy bezpieczeństwa i budowa takiego reaktora rozwinie i potwierdzi w praktyce kompetencje ekspertów NCBJ. Pomoże to w rozwijaniu polskiej energetyki jądrowej. Jak dodaje: “Przygotowałoby nas także do wdrożenia w Polsce na skalę przemysłową reaktorów wysokotemperaturowych, dzięki którym energochłonny polski przemysł może zyskać dużą przewagę konkurencyjną“.

kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply