Wojciech Korfanty powiedział wtedy: “Zwycięstwo osiągniemy za wszelka cenę i nie ma takiego mocarza na świecie, który by mógł nas okuć ponownie w kajdany germańskie”

III powstanie śląskie było efektem wyniku plebiscytu na Śląsku w wyniku którego prawie cały jego teren miał przypaść Niemcom. Podczas trwania plebiscytu dochodziło do wielu nadużyć, masowych przyjazdów Niemców z głębi państwa, którzy tylko urodzili się na Śląsku. Wynik plebiscyt, do którego doprowadziły dwa poprzednie powstania, wyłołał głębokie poruszenie wśród śląskiej ludności.

Na czele powstania stanął działacz społeczny i komisarz plebiscytowy Wojciech Korfanty. Walki powstańcze trwały dwa miesiące – udało się opanować obszar plebiscytowy, a później obronić go przed niemieckimi posiłkami. Najważniejsze starcia pomiędzy powstańcami a Niemcami miały miejsce w okolicach Góry św. Anny. Udział w III powstaniu śląskim wzięło ok. 60 tys. Polaków. Kosztowało ono tylko niecałe ponad 2000 rannych i zabitych.

Dzięki realizacji polityki faktów dokonanych Rada Ambasadorów ogłosiła dużo korzystniejszy dla Polski podział Śląska. Nasz kraj uzyskał 29% terenu i 46% ludności. Dzięki powstaniu do Polski dołącznyły Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Na przyznanym terenie znalazło się 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

kresy.pl / polskieradio.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply