CBOS przeprowadził sondaż dotyczący rozpatrywanego w Sejmie pomysłu.

Zakaz handlu w niedzielę cieszy się poparciem aż 61% Polaków. Częściej popierają go kobiety – 65%, oraz pracownicy usług – 81%.

Z inicjatywą ustawodawczą wystąpiła “Solidarność”, która pod swoim projektem zebrała podpisy pół miliona Polaków. Według projektu w niedzielę nieczynych będzie zdecydowana większość sklepów, poza tymi w których sprzedaje sam właściciel. Z zakazu wyłączone będą również tacje benzynowe, piekarnie, apteki, kioski i kwiaciarnie.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Solidarność organizuje inicjatywę ustawodawczą ws. zakazu handlu w niedzielę
Episkopat za ograniczeniem handlu w niedziele

Według tego samego badania zakupy w niedzielę robi 48% Polaków, z tego około 17% dosyć często. Najczęściej są to mieszkańcy dużych miast, w wieku 25-44 lat. Najrzadziej robią je emeryci i renciści.

Zdecydowanie przeciwko projektowi wypowiada się 32% badanych, wśród nich właściciele firm 53%, oraz kadra kierownicza i specjaliści 48%.

Z badania wynika, że stosunek do handlu w niedzielę związany jest poglądami politycznymi. Aż 75% ludzi identyfikujących się z prawicą jest za wprowadzeniem zakazu, w większości są to zwolennicy PiS. Niechętnie o pomyśle wypowiadają się osoby głosujące na Nowoczesną.

Wyniki podawane przez CBOS różnią się od sondażu przeprowadzonego przez IBRiSwedług którego Polacy są dużo bardziej podzieleni w swoim stosunku do pomysłu ustawy.

kresy.pl / rmf24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply