W komentarza związanych z inauguracją prezydentury Andrzeja Dudy, media brytyjskie piszą o potencjalnie trudniejszych relacjach Polski z UE i Niemcami, niemieckie sugerują populistyczny charakter programu nowego prezydenta, zaś amerykańskie i francuskie o większym skręcie Polski w prawo.

Adam Easton napisał na portalu brytyjskiej telewizji BBC, że Duda jest „zaniepokojony zagrożeniem ze strony Rosji”,dodając, że „relacje Polski z Unią Europejską i Niemcami ulegną zmianie i prawdopodobnie staną się trudniejsze”.

Z kolei „Daily Mirror” krótko podkreślił, że samo zwycięstwo Dudy było zaskoczeniem, zaś jako priorytety jego prezydentury wymienia zwiększenie roli NATO w regionie oraz udział Polski w rozmowach o przyszłości Ukrainy.

Czytaj również: „The Economist”: z Dudą „polskie dziedzictwo jest zagrożone”

Niemiecki „Die Welt” w komentarzu stwierdza, że wygrana Dudy i jego popularność wśród najmłodszych wyborców świadczą o „nieoczekiwanie dużym niezadowoleniu z kosztów transformacji”. Zdaniem gazety oczekiwania Polaków wzrosły, a to dobry klimat polityczny dla PiS, „który w kwestiach społeczno-politycznych sytuuje się po lewej stronie”. Autor komentarza, Gerhard Gnauck zastanawia się również, czy Duda będzie uniezależniał się od PiS. „Frankfurter Rundschau” na dzień przed zaprzysiężeniem Andrzeja Dudy podkreślał, ze pierwsze dwa miesiące jego prezydentury, rozpoczęte z dyżum kredytem zaufania społecznego, mogą mocno wpłynąć na wynik wyborów parlamentarnych.

Przeczytaj: Polska dziennikarka straszy Dudą w niemieckich mediach

Amerykański „Wall Street Journal” stwierdza, że „zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na nowego prezydenta to “pierwszy krok w kierunku większego skrętu Polski w prawo”. Gazeta zwraca uwagę na chęć prowadzenia bardziej aktywnej i zdecydowanej polityki zagranicznej przez polskiego prezydenta, a także na deklaracje dotyczące wzmocnienia polskiej armii. Zwrócono również uwagę na wyraźne podziały na polskiej sceny politycznej, które „były słyszalne w trakcie przemówienia”nowego prezydenta, a także na nieobecność przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Gazeta zaznaczyła również, że PiS w porównaniu z PO „znacznie silnie sprzeciwia się związkom partnerskim par homoseksualnych i ma znacznie silniejsze związki z Kościołem katolickim”.

Z kolei francuski „Le Figaro” stwierdza, że w Polsce „ciężar polityczny wyraźnie przesunął się na prawo”,a w wyniku jesiennych wyborów do parlamentu może przesunąć się jeszcze bardziej.

Według hiszpańskiego dziennika „La Vanguardia” prezydentura Dudy „ułatwi PiS-owi dojście do władzy na jesieni”,który chce zdobyć poparcie dzięki eurosceptycyzmowi, wrogości wobec euro i polityce socjalnej. Podkreślono także, że Andrzej Duda domaga się większej obecności NATO w Polsce i zamierza prowadzić bardziej asertywną politykę zagraniczną. „To może przysporzyć PiS-owi sympatię”– komentuje gazeta.

Dw.de / BBC.co.uk / wPolityce.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply