Stefan Füle, były unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa, uważa, że szczególną odpowiedzialność za kryzys ukraiński wśród krajów Unii Europejskich ponoszą Niemcy.

“Ukraińcy nie raz mówili: reformy będą bolesne, dlatego potrzebne nam światełko w tunelu” – mówił Füle w wywiadzie dla niemieckiej gazety “Der Spiegel”.

Były eurokomisarz mówił, że zamiast unijnej perspektywy dla Ukrainy stworzono swego rodzaju “kordon sanitarny” – strefę buforową przypominającą tę, którą stworzono po I wojnie swiatowej między Niemcami a ZSRS.

“Nie można mówić Ukrainie, Mołdawii i Gruzji, że z jednej strony wstąpienie do rosyjskiej Unii Celnej jest sprzeczne z umową stworzyszeniową z UE, a z drugiej pozbawiać ich możliwości wstąpienia do Unii Europejskiej” – powiedział niemieckiej gazecie były eurokomisarz.

“W rzeczywistości powiedzieliśmy Ukraińcom: przykro nam z powodu waszego położenia geograficznego, ale nie możecie udać się ani na Wschód, ani na Zachód” – dodał Füle.

“Der Spiegel” / eurointegration.com.ua / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Po czeskim dyplomacie,absolwencie m.inn.tak renomowanej skarbnicy wiedzy jak Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych,oczekiwałem klarownych i logicznych wypowiedzi,a nie ględzenia.Jako,na szczęście już byłemu komisarzowi UE d/sRozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa pragnę powiedzieć,że nikt w UE,w tym Niemcy,nie odmawiają Ukrainie prawa ubiegania się o członkostwo w UE.Wygląda to na żart,że jestem zmuszony przypomnieć panuStefanowi Fule,że każde państwo aspirujące do UE musi,powtarzam musi spełniać określone warunki,np.kryteria kopenhaskie:gospodarka wolnorynkowa,stabilna demokracja,rządy prawa,oraz przyjęcie przepisów prawnych UE.A w jakim lesie jest Ukraina?Przecież Ukraina może zgłosić wniosek o członkostwo w UE.Nikt jej tego nie odmawia.Po takim wniosku KE oceni jej zdolność do spełnienia kryteriów kopenhaskich i przy pozytywnej ocenie rozpocznie się magiel negocjacyjny w poszczególnych obszarach tematycznych.Jego czas trwania zależy głównie od przygotowania kandydata.To wszystko są procedury prawne UE i nawet głupio mówić,że tematyczny komisarz UE po pełnej kadencji urzędowania o tym nie wie.Pan Fule winien być również świadomy,że jeden raz UE trochę odpuściła w procedurach negocjacyjnych Grecji.Skutki są takie,że po tym błędzie UE nie może pozbierać się finansowo od ok6-ciu lat.Ukraina to potencjał minimum …-dziesięciu Grecji oznaczający grożbę plajty UE.

  2. jan53
    jan53 :

    Knedel jak to knedel.Pokazal ze polityka sąsiedztwa opiera się glownie na przyjazni czesko-rosyjskiej.Byl trzykrotnie w Litvusolandi aby wyjasnic litvusom status polskiej mniejszości w tym kraju jako dobro wspólnotowe.Ostatnim razem stwierdził ze jest to tak naprawdę sprawa wewnetrzna litvusow.Taki tam czeski “maz stanu”.