USA odrzuciły ofertę Chin w sprawie sztucznych wysp na Pacyfiku

W ubiegły piątek USA odrzuciły sugestię wysokiego rangą chińskiego oficera, by sporne wyspy na Morzu Południowochińskim, w tym także sztucznie tworzone przez Chiny, były używane przy okazji międzynarodowych akcji poszukiwawczych i ratunkowych.

Czytaj także: Pacyfik: Chiny budują pierwszy pas startowy na tzw. sztucznej wyspie w Archipelagu Spratly [+FOTO]

Admirał Wu Szengli przedstawił taką ofertę amerykańskiemu admirałowi Jonathanowi Greenertowi podczas wideokonferencji. Według chińskiego wojskowego działania Chin „nie zagrożą swobodzie nawigacji morskiej ani powietrznej”, lecz wzmocnią zdolności prognozowania pogody czy prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratunkowych, zapewniając większe bezpieczeństwo w regionie.

„Zapraszamy organizacje międzynarodowe, Stany Zjednoczone i stosowne kraje to korzystania z tych urządzeń, gdy warunki do tego dojrzeją, w celu prowadzenia wspólnych operacji niesienia ratunku i pomocy humanitarnej ofiarom katastrof”– powiedział admirał Wu.

Departament Stanu USA nie wyraził zainteresowania tą ofertą. „Budowanie urządzeń na odzyskanym lądzie [sztucznych wyspach – red.] w spornych strefach nie przyczyni się do pokoju i stabilności w regionie”– stwierdził zastępca rzecznika Departamentu Stanu, Jeff Rathke dodając, że dotyczy to także wykorzystywania ich w myśl chińskiej propozycji.

„Jeśli jest pragnienie zredukowania napięć, Chiny mogą uczynić to aktywnie, poprzez podjęcie konkretnych kroków na rzecz zaprzestania akcji odzyskiwania lądu” – stwierdził Rathke. Jego zdaniem w ramach akcji ratunkowych Chiny mogą działać poprzez takie organizacje jak ASEAN [Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej].

Chińskie działania na Morzu Południowochińskim, szczególnie budowa tzw. sztucznych wysp wraz z pasami startowymi, jest krytykowana przez Zachód. Niedawno ASEAN wydał oświadczenie na zakończeniu szczytu w Malezji, wyrażając „poważne zaniepokojenie” działaniami władz w Pekinie w rejonie spornych wysp. Wzbudzają one obawy dotyczące możliwości uzyskania przez Chiny ściślejszej kontroli nad szlakami morskimi.

Defencetalk.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply