W głosowaniu nad wyrażeniem zgody wzięło udział 57 senatorów. Za opowiedziało się 57, nikt nie był przeciw. Żaden z senatorów nie wstrzymał się od głosowania. W głosowaniu nie wzięli udziału senatorowie PiS.

Senacka debata nad wnioskiem prezydenta Bronisława Komorowskiego o zarządzenie referendum, m.in. ws. jednomandatowych okręgów wyborczych, trwała blisko 10 godzin. Miała ona wyjątkowo burzliwy przebieg.

Senat wyraża zgodę na zarządzenie przez prezydenta referendum bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. 6 września Polacy w referendum mieliby się wypowiedzieć w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii i systemu podatkowego – przypomina „Rzeczpospolita”.

Debata w Senacie trwała blisko 10 godzin. Spory senatorów dotyczące wniosków formalnych przerywały posiedzenie. Kilkakrotnie ogłaszano przerwy. Senatorowie PiS i PO zarzucali sobie wzajemnie upolitycznienie debaty oraz jej wciągnięcie w tryby kampanii wyborczej. Senat o pierwszej w nocy przerwał obrady.

Bronisław Komorowski chce, by w referendum Polacy odpowiedzieli na trzy pytania: czy są “za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP”; czy są “za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa” i czy są “za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”. Prezydent 13 maja przekazał marszałkowi Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, a termin podjęcia przez Izbę uchwały w tej sprawie upływa 27 maja.

PCh24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply