Poseł Robert Winnicki domaga się od rządu Beaty Szydło wyciągnięcia daleko idących konsekwencji wobec Republiki Litewskiej za prześladowanie Polaków na Wileńszczyźnie. Lider Ruchu Narodowego uważa, że do czasu optymalnego rozstrzygnięcia problemów rodaków na Litwie należy zawiesić jakąkolwiek współpracę z tym państwem.

PATRZ TEŻ: Litwa prześladuje Polaków, ale nasze relacje się nie zmienią – zapowiada MSZ

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Witold Waszczykowski dla Kresów.pl: Nie będziemy stawiać problemu polskiej mniejszości w sposób ultymatywny

Portal Kresy.pl dotarł do złożonej dziś interpelacji zaadresowanej do premier Beaty Szydło. „Interpelacja w sprawie wyciągnięcia dotkliwych konsekwencji wobec Republiki Litewskiej za dyskryminację Polaków Wileńszczyzny” zawiera między innymi opis dotychczasowej polityki rządu polskiego na odcinku litewskim, która to polityka według Winnickiego poniosła fiasko:

Szanowna Pani Premier,

cytowany przez Radio Maryja wiceminister spraw zagranicznych, pan Jan Dziedziczak, trafnie podsumował dotychczasową politykę swojego resortu odnośnie do skuteczności obrony praw narodowych Polaków na Litwie, szczególnie w kontekście obrony polskich szkół. Pan minister Dziedziczak stwierdził bowiem:

„Strona litewska w niezrozumiały dla na sposób ignoruje głos państwa polskiego w tej sprawie” – podaje strona internetowa Radia Maryja. „Jest to dla nas niezrozumiałe. Polska uważa Litwę za sojusznika i w NATO, i w UE i nie możemy zrozumieć tak nieprzyjaznej postawy z ich strony” – czytamy w relacji.

Na problemy, których podlegającemu Pani resortowi nie udało się rozwiązać, zwracałem uwagę w interpelacji nr 383 ze stycznia br. „w sprawie egzekwowania praw Polaków mieszkających w Republice Litewskiej” oraz w interpelacji nr 1277 z lutego br. „w sprawie stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych wobec dyskryminacji Polaków w Republice Litewskiej” – obydwie zaadresowałem do Ministerstwa Spraw Zagranicznych– czytamy w dokumencie.

Lider Ruchu Narodowego przypomniał treść odpowiedzi na wcześniej składane interpelacje w tej sprawie, które zaadresował do MSZ. Odpowiadał na nie wówczas m.in. wiceminister Jan Dziedziczak:

W odpowiedzi na drugą ze wspomnianych interpelacji pan minister Dziedziczak odpowiedział:

„Polska armia zapewnia zatem bezpieczeństwo Litwie w podobnym stopniu, jak inni sojusznicy zapewniają bezpieczeństwo Polsce; angażuje się przede wszystkim w zapewnienie bezpieczeństwa terytorium sojuszniczego, a nie konkretnego państwa. Utrzymanie sojuszniczej jedności i solidarności, zwłaszcza w obliczu niekorzystnych zjawisk zachodzących w naszym środowisku bezpieczeństwa, jest kwestią absolutnie priorytetową”.

Oznacza to z punktu widzenia logiki, że dotychczas pomoc udzielana Republice Litewskiej była bezwarunkowa i tak też odbierana u naszego północno-wschodniego sąsiada. Wynik tej polityki podsumował sam pan minister Dziedziczak we wspomnianym cytacie– napisał Winnicki w najnowszej interpelacji.

Polityk przypomniał również, jakie stanowisko w sprawie dotychczasowej postawy rządu polskiego zajęła Renata Cytacka, reprezentująca społeczność rodziców polskich uczniów z Wileńszczyzny:

Tymczasem, jak twierdzi pani Renata Cytacka z Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie, przed opisanymi przez pana ministra Dziedziczaka skutkami tego typu podejścia Polacy z Wileńszczyny ostrzegali od dawna– czytamy w interpelacji Winnickiego.

ZOBACZ: Renata Cytacka: Jesteśmy spychani na margines [NASZ WYWIAD]

Lider Ruchu Narodowego zwrócił się do Beaty Szydło z prośbą o odpowiedź na cztery następujące pytania:

1) Czy w przeciwieństwie do pana ministra Dziedziczaka i kierownictwa MSZ dostrzega Pani związek przyczynowo-skutkowy między bezwarunkowym udzielaniem pomocy Republice Litewskiej a „niezrozumiałym” lekceważeniem stanowiska Rzeczypospolitej ws. polskiej oświaty na Wileńszczyźnie?

2) Jakie konsekwencje natury politycznej wyciągnie Pani rząd wobec Republiki Litewskiej za ignorowanie głosu Polski? Jak dotkliwie Republika Litewska odczuje konsekwencje swojej dotychczasowej polityki?

3) Jakie konsekwencje natury gospodarczej wyciągnie Pani rząd wobec Republiki Litewskiej za ignorowanie głosu Polski? Jak dotkliwie Republika Litewska odczuje konsekwencje swojej dotychczasowej polityki?

4) Jakie konsekwencje w obszarze współpracy militarnej wyciągnie Pani rząd wobec Republiki Litewskiej za ignorowanie głosu Polski? Jak dotkliwie Republika Litewska odczuje konsekwencje swojej dotychczasowej polityki?

Treść interpelacji powinna pojawić się na stronach Sejmu w ciągu dwóch tygodni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kompromitacja polskiego MSZ: rząd PiS od pół roku przyzwala na niszczenie polskich szkół na Litwie

kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply