Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.

W zamierzeniu PiS, które przygotowało projekt wyjściowy, ustawa ta ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK i przecina trwające spory. Nowa ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Opozycja uważa, że tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Ustawa zakłada m.in., że pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości, jak również badać weta prezydenta do ustaw, ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu prezydenta RP, zgodność z konstytucją działalności partii politycznych.

Z kolei konstytucyjność ustaw będą badać składy 5-osobowe, zaś składy 3-osobowe będą orzekać m.in. konstytucyjność innych aktów normatywnych, np. rozporządzeń. Orzeczenia we wszystkich składach zapadać będą zwykłą większością głosów.

Według nowej ustawy, wyrok TK z 9 marca ws. niekonstytucyjności noweli ustawy o TK z grudnia ub.r. nie zostanie opublikowany, ponieważ dotyczące aktu normatywnego, który utracił moc obowiązującą. Ponadto, prezes TK będzie kierował wniosek o ogłoszenie wyroku do premiera.

Prezes TK może wyznaczyć termin rozprawy z pominięciem kolejności wpływu, jeśli „jest to uzasadnione ochroną wolności lub praw obywatela, bezpieczeństwa państwa lub porządku konstytucyjnego” – choć na wniosek 5 sędziów mógłby to rozważyć ponownie.

Kandydatów do Trybunału przedstawia co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu. Sejm wybiera sędziego bezwzględną większością głosów. Z kolei prezesa i wiceprezesa TK powołuje prezydent spośród trzech kandydatów przedstawionych mu na każde stanowisko przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK.

Obecny prezes Trybunału, Andrzej Rzepliński, zaapelował do prezydenta o zawetowanie lub zaskarżenie ustawy przed jej podpisaniem . Podobny apel wystosowała Krajowa Rada Sądownictwa, jak również cztery stowarzyszenia sędziowskie.

PAP / wpolityce.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply