W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi na Litwie, członkowie Zespołu Parlamentarnego na rzecz Przyjaznego Sąsiedztwa na Wschodzie wystosowali list do Sekretarza Generalnego OBWE Marca Perrina de Brichambaut. Parlamentarzyści domagają się wysłania obserwatorów, którzy będą monitorowali przebieg głosowania. Apel parlamentarzystów wywołał przede wszystkim fakt, że w grudniu 2010 r. Główna Komisja Wyborcza, która wyłoniła przewodniczących samorządowych komisji wyborczych spośród przedstawicieli partii politycznych, pominęła wszystkich kandydatów, których zgłosiła AWPL. Poniżej zamieszczamy treść pisma.

Warszawa, dnia 4 lutego 2011 r.

Zespół Parlamentarny

na rzecz Przyjaznego

Sąsiedztwa na Wschodzie

Sejm RP

Pan

Marc Perrin de Brichambaut

Sekretarz Generalny OBWE

Szanowny Panie Sekretarzu Generalny!

W dniu 27 lutego 2011 r. odbędą się na Litwie wybory samorządowe. Partia reprezentująca polską mniejszość w tym kraju – Akcja Wyborcza Polaków na Litwie wystawi 430 kandydatów w poszczególnych rejonach kraju. Jest to więcej, niż w poprzednich wyborach samorządowych, w których polscy kandydaci uzyskali w skali całego państwa litewskiego poparcie 8,4 proc. wyborców. Dzięki tak znacznemu zaufaniu mieszkańców Litwy, żyjący tam Polacy wprowadzili do samorządów Wileńszczyzny 53 swoich przedstawicieli, w tym zdobyli większość mandatów radnych w rejonach solecznickim i wileńskim. Ten dobry wynik sprawił, że litewscy Polacy są u siebie gospodarzami. Został osiągnięty pomimo działań, którymi litewskie władze starały się pomniejszyć sukces wyborczy AWPL.

Przed obecnymi wyborami samorządowymi także podejmowane są działania, które mają zmniejszyć szanse polskich kandydatów do samorządu. W litewskich mediach Akcja Wyborcza Polaków na Litwie i jej lider Waldemar Tomaszewski są stale atakowani, poddawani permanentnej krytyce. Pamiętna jest wypowiedź z ubiegłego roku posła do Parlamentu Europejskiego Vytatuasa Landsbergisa, który w kontekście wyborów samorządowych wystosował apel do rządzących na Litwie konserwatystów, aby ograniczyć wpływy Polaków na Wileńszczyźnie przez ograniczenie ich praw wyborczych. I jeśli nawet apel ten nie został zrealizowany w odniesieniu do samych wyborców, to ma zastosowanie do Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. W grudniu 2010 r. Główna Komisja Wyborcza, która wyłoniła przewodniczących samorządowych komisji wyborczych spośród przedstawicieli partii politycznych, pominęła wszystkich kandydatów, których zgłosiła AWPL. Jest to bezprecedensowa decyzja, nie mająca merytorycznego uzasadnienia, która utrudni nadzorowanie prawidłowości przebiegu wyborów na poziomie rejonów.

Obecnie polska mniejszość na Litwie jest poddawana ciężkiej próbie w związku z planami ograniczenia szkolnictwa mniejszości i nauki w języku mniejszości, a także szykanowana karami finansowymi za polskie nazwy w miejscach publicznych. Tylko kontrola samorządów Wileńszczyzny przez Polaków daje jakąkolwiek szansę, że mimo pogarszającej się sytuacji polskiej mniejszości, przetrwa ona na swojej rodzinnej ziemi.

Jest w interesie Polaków żyjących na Litwie, państwa litewskiego i całej społeczności międzynarodowej, aby wybory samorządowe w tym kraju odbyły się z pełnym poszanowaniem praw mniejszości. W związku z powyższym zwracamy się do Ekscelencji, aby w trosce o dobro i przyszłość naszych rodaków żyjących na Wileńszczyźnie podjął pilne działania, które doprowadzą do międzynarodowej obserwacji wyborów samorządowych na Litwie w celu wskazania ewentualnych nieprawidłowości i wyeliminowania potencjalnych oszustw. Uważamy, że w monitoringu przebiegu wyborów i liczenia głosów powinni uczestniczyć oficjalni przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, instytucji właściwej do nadzorowania wyborów samorządowych na Litwie, które mogą zadecydować nie tylko o losach Polaków żyjących w tym kraju, ale także o dobrosąsiedzkich stosunkach między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Litewską.

Z wyrazami szacunku

/-/ Poseł Artur Górski

Przewodniczący Zespołu

/-/ Poseł Tadeusz Sławecki

Wiceprzewodniczący Zespołu

/-/ Poseł Jarosław Sellin

Wiceprzewodniczący Zespołu

/-/ Poseł Jacek Żalek

Wiceprzewodniczący Zespołu

/-/ Poseł Maria Nowak

Sekretarz Zespołu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply