W sobotę w Warszawie i kilku innych miastach Polski odbyły się protesty przeciwko podpisaniu umów o wolnym handlu UE z USA (TTIP) i Kanadą (CETA). Jutro serię demonstracji w całej Polsce organizują środowiska narodowe.

W manifestacji w stolicywzięło udział, według organizatorów, ok. 5-6 tys. osób. Rozpoczęła się pod ministerstwem rolnictwa, po czym demonstranci przeszli pod kancelarię premiera. Organizatorami protestu były głównie środowiska lewicowe, w tym Akcja Demokracja. Protest wsparł ruch Kukiz’15 i PSL, a także SLD oraz skrajna lewica (partia Razem), związkowcy z OPZZ RIOR, jak również anarchiści i lewacka Antifa. Organizatorzy twierdzą, że udało im się zebrać 100 tys. podpisów pod petycją „Stop TTiP – Stop CETA”, którą w przyszłym tygodniu zamierzają przekazać rządowi i parlamentowi.

Przeczytaj: Wielkie demonstracje przeciwko TTIP i CETA w całej Polsce

Charakterystycznym elementem warszawskiej manifestacji był wielki, dmuchany kurczak, symbolizujący „pompowaną” żywność. Przeciwnicy CETA i TTIP zaznaczają, że ratyfikacja umów doprowadzi do zalania rynku w UE i Polsce kanadyjską (w przypadku pierwszej z umów) żywnością modyfikowaną genetycznie. Zwracają też uwagę, że porozumienie stanowi zagrożenie dla małych gospodarstw rolnych, którym grozi upadek. Poważne zastrzeżenia budzi również system sądów arbitrażowych, które będą mogły działać w interesie wielkich, międzynarodowych korporacji.

Przeczytaj: Cień CETA nad Polską

Umowa CETA jest uważana za próbę wprowadzenia tylnymi drzwiami niesławnego porozumienia TTIP (transatlantyckie porozumienie o wolnym handlu) negocjowanego w niejasny sposób pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Premier Kanady zaniepokojony rosnącym sprzeciwem wobec CETA
Marek Jakubiak dla Kresów.pl o postawie PiS ws. CETA: podejmują takie ryzykowne decyzje z jakiegoś powodu
Spot obywatelski o CETA i TTIP którego Telewizja Publiczna nie chce wyemitować [+VIDEO]

Manifestacje przeciwko CETA odbyły się również w Krakowie (protestowało kilkaset osób), Nowym Sączu, Olsztynie, a także w Gdańsku, w którym protest organizowały środowiska narodowe (Młodzież Wszechpolska i ONR).

Przy okazji protestu w Warszawie doszło do zgrzytu, gdy z manifestacji zostali wyproszeni narodowcy, m.in. z ONR. Już wcześniej komitet organizacyjny oficjalnie informował, że nie życzy sobie obecności narodowców, w tym z Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskie, Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Endecji. Według rzecznika ONR Tomasza Kalinowskiego, narodowcy chcący uczestniczyć w proteście zostali wyproszeni, ponieważ organizatorzy „nie chcieli manifestować z ludźmi o takich poglądach”. – Byliśmy w większej grupie, stali z nami także ludzie sympatyzujący z K’15 w patriotycznych bluzach i oni też zostali wyproszeni– napisał Kalinowski na Facebooku.

Środowiska narodowe organizują własną serię manifestacji przeciwko TTIP w niedzielę. Ruch Narodowy oraz Młodzież Wszechpolska będą w niedzielę demonstrować równolegle (o godz. 16) w wielu polskich miastach, m.in. Białymstoku, Bydgoszczy, Lublinie, Opolu, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Wrocławiu. W Warszawie demonstracja odbędzie się 22 października o godz. 16 pod Kancelarią Premiera. Jutro w południe własną demonstrację przeciwko CETA i TTIP organizuje w stolicy ONR. Protest będzie miał miejsce pod budynkiem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Przeczytaj również:

Winnicki dla Kresów.pl: na szamotaninie rządu PiS ws. CETA Polska może wyłącznie stracić

Andruszkiewicz: Jeżeli rząd ratyfikuje umowę niezgodną z naszym interesem narodowym, to coś jest nie tak

Kresy.pl / facebook.com / tvp.info / rmf24.pl / dziennikbaltycki.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply