Polska nigdy formalnie nie zrzekła się wobec Niemiec prawa do odszkodowań za szkody wyrządzone w czasie wojny – twierdzi na łamach tygodnika “wSieci” Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

„Dokumentu, o który Pan prosi, nie ma w Biurze Spraw Prawnych” – odpowiedzieli urzędnicy ONZ na wątpliwości Kostrzewy-Zorbasa, który szukał polskiego traktatu o zrzeczeniu się reparacji w bazach i indeksach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie znalazł ich także w siedzibie Sekretarza Generalnego ONZ w Nowym Jorku.

Obliczenia dotyczące strat materialnych poniesionych w latach 1939-45 przygotowało po wojnie Biuro Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów RP. Łączną wartość strat materialnych, które poniosła Polska z powodu III Rzeszy, oszacowano na 258 miliardów złotych z sierpnia 1939 roku – równowartość 49 miliardów ówczesnych dolarów amerykańskich. Według Zarządu Rezerw Federalnych USA kwota 49 miliardów dolarów z sierpnia 1939 r. odpowiadała w sierpniu 2014 r. kwocie 845 miliardom dolarów. Takie nominalne zwielokrotnienie wynika tylko ze skumulowanej inflacji, bez oprocentowania za zwłokę – wylicza na łamach tygodnika „wSieci” ekspert i publicysta.

Przy obecnym kursie walutowym to kwota 2,738 biliona złotych – podsumowuje.

wSieci/dziennik.pl/KRESY.PL

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. kp
    kp :

    Doskonale warto podnosić te kwestie, zwłaszcza w kontekście tzw. wypędzonych, czy lansowania Ślązaków. Nie może być tak, że barbarzyńscy Niemcy zostawili po sobie zgliszcza i nie poniosą z tego tytułu żadnego odszkodowania. Przecież przez 5 lat wykorzystywali polski przemysł na swoje potrzeby.