Polski polityk, podczas trzydniowej wizyty na Białorusi będzie rozmawiał na temat współpracy m. in. w dziedzinie edukacji.

Karczewski powiedział, że jednym z najważniejszych punktów jego wizyty na Białorusi będzie udział w ratyfikowaniu przez białoruski parlament polsko-białoruskiego porozumienia o współpracy w dziedzinie edukacji. Ma ono dotyczyć wymiany nauczycieli, młodzieży i studentów, zasad nauczania języka polskiego na Ukrainie oraz współpracy naukowej. Marszałek stwierdził, że to bardzo dobra podstawa do dalszych kontaktów. Dodał, że jego podróż jest powrotem do starań o nawiązanie dobrych stosunków z Białorusią.

ZOBACZ WIĘCEJ:
Białoruś przyjęła z Polski pierwszych prominentnych turystów bez wiz
Czego nie robić w relacjach z Białorusią

Marszałek Senatu z prezydentem Białorusi będzie rozmawiał jutro. Poza Łukaszenką Karczwski spotka się także z premierem Białorusi Andriejem Kobiakowem oraz przewodniczącymi obu izb Zgromadzenia Narodowego: Rady Republiki Michaiłem Miasnikowiczem i Izby Reprezentantów Uładzimirem Andrejczanką.

Karczewski zapowiedział, że poruszy temat Związku Polaków na Białorusi. Zaznaczył, że jest gotowość ze strony władz białoruskich do rozwiązania tego problemu, a rozmowy w tej kwestii już się toczą. Podkreślił: Będziemy rozmawiali o legalizacji Związku, ale też o tym, by majątek Związku, szkoły i Domy Polskie, wrócił do prawowitych właścicieli – w zarząd Związku Polaków na Białorusi. Związek nie jest uznawany przez białoruskie władze od 2005 i wyboru Andżeliki Borys na jego prezesa.

CZYTAJ TAKŻE:
Związek Polaków na Białorusi prosi o interwencję władz RP w sprawie znieważania Armii Krajowej
Białoruś: TVP1 lub TVP Polonia zamiast TV Biełsat?

Rozmowy będą dotyczyć również dostępu do Telewizji Polonia na Białorusi, współpracy handlowej w obszarze rolnictwa, małym ruchu granicznym. W poniedziałek podpisane ma zostać wspólne oświadczenie o współpracy pomiędzy Senatem a Radą Republiki. Karczewski dodał, że wizyty przedstawicieli polskich władz na Białorusi są odpowiedzią na starania Mińska o nawiązanie poprawnych relacji z krajami Zachodu. 15 lutego tego roku Unia zniosła sankcje wobec Białorusi nałożone w odpowiedzi na represje jakich miał dopuszczać się Mińsk wobec białoruskich opozycjonistów.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE porozumieli się w sprawie zniesienie sankcji wobec 170 obywateli Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki, oraz trzech białoruskich firm.

kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply