Wystawę o niemieckiej zbrodni na polskich profesorach we Lwowie w czasie II wojny światowej będzie można oglądać od wtorku w Łodzi.

Ekspozycja prezentowana będzie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego.

Ekspozycja została przygotowana przez Oddział IPN we Wrocławiu przy współpracy Politechniki Wrocławskiej w 70. rocznicę mordu dokonanego w 1941 r. przez Niemców na polskich profesorach we Lwowie. Prezentuje to wydarzenie w szerszym kontekście – po pierwsze, miejsca, czyli Lwowa – miasta należącego przed wojną do Polski, po drugie, działań okupantów zmierzających do likwidacji polskich elit i wreszcie głębokiej więzi łączącej Lwów i Wrocław.

W 1941 roku profesorowie lwowskich uczelni i ich rodziny (razem 45 osób) zostali rozstrzelani w pobliżu Politechniki Lwowskiej zaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa. Wśród zabitych byli m.in. Roman Longchamps de Bérier, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza i jego trzej synowie, prof. Kazimierz Bartel, premier RP, prof. Kasper Weigel, rektor Politechniki Lwowskiej, prof. Antoni Cieszyński, twórca polskiej stomatologii i Tadeusz Boy-Żeleński.

Kaźń przeszła do historii Polski pod nazwą mordu profesorów lwowskich, przy zastrzeżeniu że ofiarą tej zbrodni padli również docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców.

Wystawa będzie prezentowana w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi do 28 czerwca br.

lodz.ipn.gov.pl/KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply