“Chrześcijańska ocena zbrodni wołyńskiej domaga się od nas potępienia i przeprosin” – napisali zwierzchnicy Kościołów greckokatolickiego i rzymskokatolickiego z Polski i Ukrainy. Te słowa znalazły się we wspólnej deklaracji o pojednaniu, która została uroczyście podpisana w Warszawie 28 czerwca. W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski dokument podpisali między innymi arcybiskup Światosław Szewczuk zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i arcybiskup Józef Michalik przewodniczący Episkopatu Polski.

27 czerwca w greckokatolickiej cerkwi w Warszawie arcybiskup Szewczuk odprawił modlitwę żałobną za ofiary zbrodni wołyńskiej. Prosił wówczas Polaków o przebaczenie. ” Nic nie usprawiedliwia wzajemnej wrogości pchającej do przelewu bratniej krwi” – mówił wtedy ukraiński hierarcha.
Arcybiskup Józef Michalik uważa, że Wołyń jest dla nas wielką przestrogą. Musimy pamiętać, że nawet do szlachetnych celów trzeba iść z sumieniem uformowanym Ewangelią – zwraca uwagę hierarcha. ” Tylko Bóg może wlać pokój i mądrość do ludzkich serc” – podkreślał podczas podpisania deklaracji. Według duchownego inicjatywa kościołów to ” służba wobec obydwu narodów”. Dlatego, że temat wydarzeń na Wołyniu był z powojennej historii Polski usuwany.
W ostatnią niedzielę tekst wspólnej deklaracji Kościołów został odczytany w świątyniach greckokatolickich na Ukrainie. W kościołach w Polsce wierni modlili się za ofiary zbrodni wołyńskiej oraz za ich oprawców. Msza święta w intencji zamordowanych zostanie odprawiona także dziś. O godzinie 9.30 na Skwerze Wołyńskim w Warszawie w tej intencji będzie się modlił Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Prezydent Bronisław Komorowski odsłoni pomnik ofiar zbrodni wołyńskiej.
IAR/KRESY.PL
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply