Pierwsza partia dokumentów trafi do wiadomości publicznej w 23 stycznia.

W czerwcu 2016 roku zbiór zastrzeżony został formalnie zniesiony. Od tamtej pory archiwiści Instytutu Pamięci Narodowej pracowali przy przeglądzie archiwów.

W zbiorze zastrzeżonym znajdują się m.in. dokumenty dotyczące tajnych współpracowników czy operacji kontrwywiadu i wywiadu oraz agentury Departamentu IV MSW, zajmującego się Kościołem. Mariusz Kwaśniak wicedyrektor Archiwum IPN stwiedził: to jest precedens. W dotychczasowej historii IPN jest to pierwsze tak daleko idące przedstawienie dokumentacji zgromadzonej w tzw. zbiorze zastrzeżonym. W zbiorze tym – jak uznano w chwili powstania IPN w 1998 r. – miały się znaleźć wyłącznie te dokumenty organów bezpieczeństwa PRL, które są ważne dla aktualnego bezpieczeństwa państwa. Często jednak okazywało się, że dokumenty trafiały do zbioru zastrzeżonego, mimo że nie powinny się w nim znaleźć.

IPN zapowiedział, że część z nich pozostanie w dalszym ciągu z klauzulą tajności – z powodu bezpieczeństwo państwa, czyli np. dokumentom dotyczącym infrastruktury wojskowej.

kresy.pl / rmf24.pl / tvp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply