Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie przygotowali projekt ustawy o mniejszościach narodowych, uprawomocniający szerokie używanie języków mniejszości narodowych. Pytana, co sądzi na ten temat, prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė powiedziała, że na razie nie chce się w tej sprawie wypowiadać.

“Nie chcę na razie komentować żadnych ustaw (projektów – przyp. red.). Mamy trzy czy cztery, a może nawet pięć projektów. Jednakowo kocham wszystkich mieszkańców Litwy, wszyscy są obywatelami Litwy. Sama potrafię się porozumieć w językach wszystkich naszych mniejszości narodowych: po polsku, rosyjsku, ukraińsku. W ten sposób wyrażam swój szacunek wobec wszystkich mieszkańców Litwy” – powiedziała prezydent Dalia Grybauskaitė, pytana o projekt ustawy o mniejszościach narodowych, przygotowany przez posłów AWPL.

Posłowie frakcji AWPL zarejestrowali w sejmie nowy projekt poprawek do ustawy o mniejszościach narodowych. Proponują między innymi uprawomocnienie używania języka mniejszości narodowych w życiu publicznym, wprowadzenie dwujęzycznego nazewnictwa oraz ustanowienie obowiązku wspierania działalności wspólnot mniejszości narodowych przez państwo.

W praktyce oznacza to, że przedstawiciele mniejszości narodowych mogliby publicznie używać swojego języka ojczystego w mowie i piśmie, jak również publicznie zamieszczać napisy i inne informacje w języku ojczystym. Przedstawiciele AWPL chcą również wprowadzić do ustawy zapis o możliwości używania języka ojczystego w sądach, przy składaniu wniosków i skarg. Na terenie samorządu, zamieszkanego przez co najmniej 10 procent przedstawicieli jakiejś mniejszości narodowej, informacje publiczne na temat ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, wstępnej pomocy prawnej, informacji wyborczej mogłyby być podawane w języku tej mniejszości. Projekt zakłada możliwość używania dwujęzycznych nazw ulic, miejscowości oraz instytucji.

Jest to już kolejny projekt ustawy o mniejszościach narodowych, zgłoszony przez AWPL. Podczas wiosennej sesji parlament omawiał inny projekt, zgłoszony przez posła AWPL Jarosława Narkiewicza. W trakcie głosowania poszczególnych artykułów większość posłów opowiedziała się jednak za poprawkami zgłoszonymi przez konserwatystów. Ostateczne głosowanie ustawy przeniesione zostało na jesienną sesję. Na razie nie wiadomo, czy ustawa o mniejszościach narodowych trafi pod obrady sejmu. Szefowa litewskiego parlamentu Loreta Graužinienė dała do zrozumienia, że nie jest to sprawa priorytetowa.

Wilnoteka.lt

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. serce_syna
    serce_syna :

    To rzeczywiście pozytywny ruch. Z jednej strony odbiera argumenty dotyczące niewielkiej aktywności Polaków w sprawach dla nich ważnych a z drugiej stawia Panią Prezydent pod ścianą. Obawiam się jednak że sprawa zostanie “rozmyta” w ferworze z pozoru ważniejszych spraw (czyt. napiętej sytuacji międzynarodowej bądź zakusów Rosji). Tak czy inaczej to dobry czas by o tym mówić i podnosić kwestie autonomizacji, zwłaszcza w obliczu referendum Szkockiego…