Mimo, ze Armenia od lat pozostaje praktycznie w symbiozie Republiką Górskiego Karabachu, jak do tej pory nie uznawała formalnie jej państwowości.

Na swoim dzisiejszym posiedzeniu rząd Armenii przyjął projekt ustawy o uznaniu państwowości Republiki Górskiego Karabachu. “Uznanie niepodległości Republiki Górskiego Karabachu wynika z rezultatów rozmów między Armenii i Górskiego Karabachu, uwzglęniających rozwój sytuacji, włączając czynniki zewnętrzne” – zapisano w projekcie ustawy. Projekt został złożony przez ministra spraw zagranicznych. Poparcie zadeklarowali liderzy opozycyjnych partii Zaruhi Postanjan i Hrant Bagratjan.

Republika Górskiego Karabachu została utworzona w wyniku powstania zamieszkujących ten region Ormian przeciw władzom Azerskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W latach 1990-1994 w krwawej wojnie Ormianie obronili swoją niezależność od Baku, jednak państwowość Republiki Górskiego Karabachu nie jest jednak na razie uznawana przez żadne państwo na świecie. Górski Karabach utrzymuje natomiast ścisłe związki z Armenią, która wpspiera go politycznie, militarnie i ekonomicznie. Rządzący Armenią prezydent Serż Sarkisjan wywodzi się Gróskiego Karabachu, w czasie wojny o jego niezależność, w latach 1992-1993 był ministrem obrony Górskiego Karabachu.

Od czasu rozejmu z 1994 r. konflikt pozostaje zamrożony. Karabaski proces pokojowy toczy się w ramach Mińskiej Grupy OBWE w skład której poza zwaśnionymi stronami, wchodzą przedstawiciele Białorusi, Niemiec, Włoch, Holandii, Szwecji, Portugalii, Turcji, Szwecji, Finlandii, którym przewodniczą reprezentanci Francji, USA i Rosji. Do najpoważniejszej eskalacji od czasu rozejmu doszło po ataku Azerbejdżanu na Górski Karabach w dniach 2-6 kwietnia bieżącego roku.

news.am/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply