75 lat temu odbyło się posiedzenia Biura Politycznego Wszechzwiązkowej Partii Komunistycznej (bolszewików) na którym wydano wyrok na polskich oficerów przetrzymywanych w sowieckiej niewoli.

Na zebraniu tym odnoszono się do propozycji komisarza spraw wewnętrznych ZSRR Ławrentija Berii, który w nocie do Józefa Stalina uznał polskich oficerów za “zatwardziałych i nierokujących nadziei poprawy wrogów władzy sowieckiej”. Proponował ich egzekucję na podstawie wyroku wydanego “bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia”. Stalin przychylił się do wniosku szefa swojej bezpieki. Za nim dokument podpisali premier i minister spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow, przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej (formalna głowa państwa) Michaił Kalinin, minister obrony Kliment Woroszyłow, wicepremier Anastas Mikojan i członek Rady Ministrów Łazar Kaganowicz.

Na podstawie ich rozkazu w dniach 3 kwietnia – 16 maja 1940 roku NKWD wymordowało ponad 20 tys. oficerów Wojska Polskiego i policjantów, członków KOP, Straży Więziennej i Straży Granicznej, a nawet więźniów cywilnych. Ofiarami tego mordu w dużej mierze stali się przedstawiciele społecznej elity II Rzeczpospolitej.

kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply