27 grudnia 1918 r. w Poznaniu przemówił do tłumów Polaków Ignacy Paderewski. Tego dnia w mieście i całej Wielkopolsce wybuchło powstanie przeciw Niemcom.

27 grudnia Paderewski wygłosił z hotelu “Bazar” przemówienie do witających go entuzjastycznie tłumów poznaniaków. Niemcy zareagowali na to agesją i bezczeszczeniem polskich barw narodowych, jakie pojawiły się na ulicach Poznania. Doprowadziło to tego dnia do zamieszek, które przerodziły się w czyn zbrojny. Przeciw armii niemieckiej wystąpiła organizowana juz od października 1918 r. Straż Ludowa pod zwierzchnictwem politycznym Naczelnej Rady Ludowej, powstałej w konspiracji jeszcze w 1916 r. (jako Komitet Międzypartyjny). Już w pierwszych dniach roku 1919 Polacy opanowali większą część terenu prowincji poznańskiej. W styczniu władze powstańcze dysponowały już dobrze zorganizowaną Armią Wielkopolską dowodzoną od 11 stycznia przez gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. 16 lutego 1919 Niemcy zdecydowali się na podpisanie rozejmu w Trewirze, który pozostawił znaczną większość terytorium Wielkopolski pod władzą polskich powstańców. Ostatecznie międzynarodowa konfrencja w Paryżu zadecydował w traktacie wersalskim o przynależności Wielkopolski do odrodzonej Rzeczpospolitej.

youtube.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. rebeliant80
    rebeliant80 :

    Szkoda, że to powstanie nie jest świętowane w całej Polsce, zamiast tego mamy kult Powstania Warszawskiego, które mimo iż było czynem heroicznym i godnym zapamiętania, to jednak zostało przegrane, a świętować trzeba przede wszystkim zwycięstwa.

  2. gniezno
    gniezno :

    jestem dumny z faktu że 2 dni po wydarzeniach w poznaniu powstanie wielkopolskie zawitało do gniezna a jeszcze bardziej z tego że do ataku na koszary przy ul sobieskiego do tłumu powstańców przyłączali się nawet przypadkowi przechodnie