Sejm niemal jednogłośnie opowiedział się za obniżeniem z 19 proc. do 15 proc. stawki CIT dla małych podatników, zgodnie z założeniami rządowej nowelizacja ustawy o podatku od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych.

Za ustawą opowiedziało się 439 posłów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymało się trzech posłów. Wcześniej jednak poseł PO Janusz Cichoń (później nie zagłosował za uchwałą ws. ludobójstwa na Wołyniu) nazwał działania rządu „posunięciem propagandowym”, gdyż jego zdaniem da to firmom zysk w wysokości 56 zł miesięcznie. Z kolei Mirosław Pampuch z Nowoczesnej przekonywał, że nowela zmienia mniej niż o 1 proc. dochody z CIT. Minister finansów Paweł Szałamacha argumentował, że ustawa realizuje obietnice wyborcze PiS.

Celem nowelizacji jest obniżenie stawki CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc. Obniżona stawka ma obejmować firmy – płatników CIT, których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie. Dotyczy to niemal 400 tys. podatników w Polsce. Zmniejszenie wpływów z tytułu CIT do budżetu oszacowano na ok. 270 mln złotych. Stratę tę mają wyrównać zmiany “uszczelniające” pobór podatków. Zdaniem rządu w dłuższej perspektywie nowelizacja przyczyni się do przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego Polski i będzie sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości.

Ustawa zawiera również przepisy uniemożliwiające skorzystanie z preferencyjnej stawki podatkowej przedsiębiorcom, którzy np. podzielą firmę tylko po to, aby skorzystać z obniżonej stawki CIT. Preferencyjną stawką podatku nie zostaną objęte podatkowe grupy kapitałowe.
tvpparlament.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply